Pregled bibliografske jedinice broj: 1256050
Digitalna humanistika kao područje suradnje humanističkih i informacijskih znanosti: digitalizacija glagoljskih rukopisa zadarskog područja kao suradnički model
Digitalna humanistika kao područje suradnje humanističkih i informacijskih znanosti: digitalizacija glagoljskih rukopisa zadarskog područja kao suradnički model // Fenomen glagoljice: zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa Fenomen glagoljice, održanog u Biogradu i u Zadru, 12. i 13. svibnja 2017. / Došen, Božo ; Lisac, Josip (ur.).
Zadar: Matica hrvatska, 2022. str. 487-517
CROSBI ID: 1256050 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Digitalna humanistika kao područje suradnje
humanističkih i informacijskih znanosti:
digitalizacija glagoljskih rukopisa zadarskog
područja kao suradnički model
(Digital humanities as a field of cooperation
between the humanities and information sciences:
the digitization of Glagolitic manuscripts from
the Zadar area as a collaborative model)
Autori
Tomić, Marijana ; Grzunov, Laura
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Fenomen glagoljice: zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa Fenomen glagoljice, održanog u Biogradu i u Zadru, 12. i 13. svibnja 2017.
Urednik/ci
Došen, Božo ; Lisac, Josip
Izdavač
Matica hrvatska
Grad
Zadar
Godina
2022
Raspon stranica
487-517
ISBN
978-953-247-181-6
Ključne riječi
digitalizacija ; digitalna humanistika ; glagoljski rukopisi
(digitization ; digital humanities ; Glagolitic manuscripts)
Sažetak
Paradigma istraživanja u humanistici danas se sve više mijenja zbog čega je potrebno sve više promišljati o izazovima koji su važni za unaprjeđenje svih područja humanistike, posebice o implementaciji digitalne tehnologije u navedeno područje. Ovaj rad propitkuje odnos između informacijskih i humanističkih znanosti u kontekstu digitalne humanistike odnosno ulogu informacijskih stručnjaka u digitalnoj humanistici. U radu će biti predstavljen projekt Digitalizacija i istraživanje tekstova zadarsko-šibenskog područja iz razdoblja do kraja 19. st. pisanih glagoljicom, bosančicom i latinicom te će se prikazati istraživačke metode i alati koji su omogućili istraživanja i obrade glagoljskih rukopisa Zadarske nadbiskupije. Svrha je rada prikazati mogućnosti istraživanja glagoljske baštine u današnjem digitalnom okruženju. Rad će ukazati i na moguća područja suradnje humanističkih i informacijskih znanosti na primjeru istraživanja glagoljske baštine u digitalnom okruženju. Pokušat će se, primjerima suradničkih aktivnosti, sa studentima i humanistima, poduzetih u sklopu navedenog projekta, razjasniti snažna veza između humanističkih i informacijskih znanosti. Pregledom jednog dijela projektnih aktivnosti (digitalizacija, izrada kataloga rukopisa i vodenih znakova, korištenje digitalnih alata, itd.) u ovome se radu nastoji ukazati koliko je suradnja humanista i informacijskih stručnjaka u području digitalne humanistike nužna te koliko je obrazovanje mladih informacijskih stručnjaka važno radi daljnjeg razvoja ovakvih projekata i digitalne humanistike općenito.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti