Pregled bibliografske jedinice broj: 1255983
KONZUMACIJA CIGARETA, ALKOHOLA I NARKOTIKA KOD ZDRAVSTVENIH DJELATNIKA OD POČETKA PANDEMIJE BOLESTI COVID-19
KONZUMACIJA CIGARETA, ALKOHOLA I NARKOTIKA KOD ZDRAVSTVENIH DJELATNIKA OD POČETKA PANDEMIJE BOLESTI COVID-19, 2022., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, Osijek
CROSBI ID: 1255983 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KONZUMACIJA CIGARETA, ALKOHOLA I NARKOTIKA KOD ZDRAVSTVENIH DJELATNIKA OD POČETKA PANDEMIJE BOLESTI COVID-19
(Consuption of cigarettes, alcohol and narcotics by health professionals since the onset of the COVID-19 disease pandemic)
Autori
Vukmanović, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
28.09
Godina
2022
Stranica
27
Mentor
Šakić, Kata
Ključne riječi
COVID-19 ; nikotin ; alkohol ; narkotici ; zdravstveni djelatnici
(COVID-19 ; nicotine ; alcohol ; narcotics ; healthcare professionals)
Sažetak
Cilj:Prikupiti podatke o konzumaciji cigareta, alkohola i narkotika među zdravstvenim djelatnicima i utvrditi je li došlo do povećanja odnosno smanjenja upotrebe istih za vrijeme povećanog stresa uzrokovanog „korona krizom“ u Republici Hrvatskoj. Ustroj studije:Provedeno je presječno istraživanje, prospektivnom metodom prikupljanja podataka, u travnju 2022. godine. Ispitanici i metode:Ispitivanje je provedeno anketnim upitnikom i ciljano je usmjereno djelatnicima hitne službe, OHBP a i respiracijskih centara.Ispitanici su u istraživanju sudjelovali dobrovoljno te su prije ispitivanja dobili informacije o temi i ciljevima istraživanja. Ispitanici su upitnik ispunjavali samostalno. Za ispunjavanje upitnika bilo je potrebno 10 minuta. Rezultati:Rezultati su pokazali kako u odnosu na spol ispitanika, postoji statistički značajna razlika povezanost između spola i statusa pušenja i kako postoji značajna razlika među spolovima u stavu da su stres i povećanje opsega posla opravdan razlog konzumacije cigareta. Utvrđeno je kako ne postoji značajna razlika između nasumično odabrane vrijednosti prije pandemije i tijekom pandemije u ponašanju ispitanika s alkoholom i narkoticima i kako nema značajne razlike u utjecaju godina radnog staža na ponašanje ispitanika s alkoholom. Zaključak:Korištenje supstanci predstavlja ozbiljnu prijetnju fizičkoj sposobnosti i otpornosti. Veća integracija s primarnom zdravstvenom zaštitom, rutinski pregledi i sistematski pregledi su metode kojima se na vrijeme može utvrditi je li osoba pod utjecajem supstanci. Važno je da zdravstveni radnici imaju mogućnost traženja pomoći kako bi se smanjio stres koji posao donosi te kako bi se preveniralo pretjerano korištenje supstanci.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Kata Šakić-Zdravčević
(mentor)