Pregled bibliografske jedinice broj: 1255848
Treba li reformirati negatorijsku zaštitu od imisija u svjetlu konvencijske zaštite prava na život u zdravoj životnoj sredini?
Treba li reformirati negatorijsku zaštitu od imisija u svjetlu konvencijske zaštite prava na život u zdravoj životnoj sredini? // Glasnik Advokatske komore Vojvodine, 94 (2022), 3; 767-823 doi:10.5937/gakv94-38979 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1255848 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Treba li reformirati negatorijsku zaštitu od
imisija u svjetlu konvencijske zaštite prava na
život u zdravoj životnoj sredini?
(Should
negatory action against immissions be reformed in
the light of the European Convention for the
Protection of Human Rights and Fundamental
Freedoms and the right to live in a healthy
environment?)
Autori
Mihelčić, Gabrijela ; Marochini-Zrinski, Maša
Izvornik
Glasnik Advokatske komore Vojvodine (0017-0933) 94
(2022), 3;
767-823
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
pravo na život u zdravoj životnoj sredini ; negatorijska zaštita ; imisije ; Europski sud za ljudska prava
(the right to live in a healthy environment ; negatory action ; immissions ; European Court of Human Rights)
Sažetak
Autorice u radu polaze od rezultata znanstveno- - istraživačkog rada kojim su zaključile da, iako između nacionalnog uređenja zaštite od imisija i konvencijske zaštite, koja se pruža pravu na život u zdravoj životnoj sredini, postoje važne razlike, a imajući u vidu ulogu Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (načelo supsidijarnosti) nije nezamislivo da se zaštitom ovog prava (koje su države dužne štititi) osnaži položaj našeg ovlaštenika negatorijske zaštite (npr. mogućnost da se na manje složen način utvrde pretpostavke relevantne za negatorijsku zaštitu ; otklone diskrepancije, kao npr. zahtjev da stvarnopravnoj zaštiti od imisija prethodi ona po posebnim propisima, i sl.). U ovom pravcu analiziraju noviju konvencijsku praksu i uspoređuju uređenje negatorijske zaštite (zaštite prava vlasništva od uznemiravanja) sa zaštitom specifičnog konvencijskog prava – prava na život u zdravoj životnoj sredini tumačenog u praksi Europskog suda na temelju čl. 8. Konvencije i zaštite prava na poštovanje privatnog i obiteljskog života i doma. Iscrpno analizirajući pravo na život u zdravoj životnoj sredini, detaljno objašnjavaju kojim se metodama i načelima tumačenja Europski sud vodi kada ga štiti, odnosno kako ga uopće razumije i tumači, nastavljajući ovako svoje istraživanje i s obzirom na ovo pitanje. Posebno se usredotočuju na obilježja prava koja su od ranije postulirana: zahtjev da utjecaji i smetnje iz okoliša i životne sredine ograničavaju konvencijsko pravo (tj. postojanje specifične konvencijske uzročne veze) ; kategorija minimalnog stupnja ozbiljnosti ; osciliranje tog kvantuma (minimalnog stupnja ozbiljnosti) u okviru konvencijskih varijabli te opseg (i vrsta) zaštite prava na život u zdravoj životnoj sredini kroz paradigmu pozitivnih/negativnih obveza država ugovornica, naravno, imajući u vidu novije predmete pred Sudom. U zaključku autorice odgovaraju na pitanje kojim su naslovile rad.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka