Pregled bibliografske jedinice broj: 1255811
Koronarna bolest i bolesniku usmjerena skrb: Kompleksni mozaik smjernica, komorbiditeta i liječenja u obiteljskoj medicini
Koronarna bolest i bolesniku usmjerena skrb: Kompleksni mozaik smjernica, komorbiditeta i liječenja u obiteljskoj medicini, 2019. (ostalo).
CROSBI ID: 1255811 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Koronarna bolest i bolesniku usmjerena skrb:
Kompleksni mozaik smjernica, komorbiditeta i
liječenja u obiteljskoj medicini
(Coronary Artery Disease and Patient Oriented Care:
Complex Mosaic of Guidelines, Comorbidities and
Treatment in Family Medicine)
Autori
Vlah Tomičević, Sunčana ; Murgić, Lucija ; Mihaljinec, Lanatina ; Kašuba Lazić, Đurđica
Izvornik
Knjiga sažetaka, X. Kongres Društva nastavnika opće/obiteljske medicine
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2019
Ključne riječi
koronarna bolest, sekundarna prevencija, obiteljska medicina
(coronary artery disease, secondary prevention, family medicine)
Sažetak
Uvod: Bolesnici s koronarnom bolesti (KB) zahtijevaju učestalu i kompleksnu skrb temeljenu na preporučenim mjerama sekundarne prevencije kardiovaskularnih bolesti (KVB). Unatoč uloženim naporima u postizanje kvalitete skrbi, parametri kontrole bolesti često su nezadovoljavajući. Jedan od razloga za to mogao bi biti što sustavno prikupljene brojne informacije o bolesniku i čimbenicima rizika u elektronskom zdravstvenom zapisu, u kratkom vremenu konzultacije s liječnikom obiteljske medicine (LOM) često nisu u potpunosti dostupne i/ili pregledne. Cilj rada bio je prikazati rezultate istraživanja kvalitete skrbi za bolesnike s KB referirajući se na aktualne smjernice za KVB, te prikazati idejno slikovno kompjutersko rješenje koje bi moglo pridonijeti učinkovitosti konzultacije i kvaliteti skrbi u ordinaciji LOM-a. Metode: Provedeno je opservacijsko istraživanje u svibnju 2017. godine, u devet (9) specijalističkih ordinacija LOM na 169 bolesnika koji su ili preboljeli infarkt miokarda i/ili su bili podvrgnuti perkutanoj koronarnoj intervenciji i/ili operaciji aortokoronarnog premoštenja. Bolesnici su ispunili upitnik o životnim navikama, načinu i učestalosti uzimanja lijekova, tjelesnoj aktivnosti, suradljivosti u liječenju te prihvaćanju bolesti i promjeni životnog stila. Dodatni podaci o bolesniku prikupljeni su iz elektronskog zdravstvenog zapisa (e-karton). Rezultati: Od 169 ispitanika muškaraca je bilo 74%, a prosječna dob ispitanika 66.8 godina. 83% ispitanika doživjelo je infarkt miokarda, 74% imalo je stent, a 17.1% srčanu premosnicu. Od komorbiditeta KB trećina je imala šećernu bolest, 76.3% hipertenziju, 12% KOPB, 12% insuficijenciju bubrega, a 27.2% depresiju. Od čimbenika rizika: arterijski tlak ≤ 130/80 mmHg imalo je 63.2% ispitanika, a LDL kolesterol < 1.8 mmol/L 19.4%. Od farmakoterapije acetilsalicilnu kiselinu uzimalo je 75.7% ispitanika, beta blokator 84%, ACEI ili ARB 79.3%, a hipolipemik 87.6%. Suradljivim u liječenju se smatralo 80% ispitanika, a nešto više od 50% je promijenilo životni stil nakon incidenta. Budući da najveći broj navedenih informacija, premda postoje u e-kartonu, nije lako i brzo dostupno u ograničenom vremenu konzultacije, osmišljeno je vizualno rješenje u programu Adobe Ⓡ Illustrator Ⓡ koje bi moglo olakšati praćenje čimbenika rizika.. Zaključak: Skrb LOM-a za bolesnike s KB je kompleksna, a ishodi mjera sekundarne prevencije nisu zadovoljavajući. Poboljšanje skrbi mogla bi unaprijediti predložena jasna vizualna prezentacija vrijednosti čimbenika rizika ažurirana svakim novim unosom njihovih vrijednosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb