Pregled bibliografske jedinice broj: 1255243
Jesu li mjere lokusa kontrole i potrebe za kontrolom u većoj mjeri pod kontrolom psihologa ili slučaja i sudbine?
Jesu li mjere lokusa kontrole i potrebe za kontrolom u većoj mjeri pod kontrolom psihologa ili slučaja i sudbine? // 24. Dani Ramira i Zorana Bujasa - knjiga sažetaka / Jelić, M. ; Tomas, J. (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 107-107 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1255243 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jesu li mjere lokusa kontrole i potrebe za kontrolom u većoj mjeri pod kontrolom psihologa ili slučaja i sudbine?
(Are measures of locus of control and need for control under control of psychologists or chance and fate?)
Autori
Ljubotina, Damir ; Domović, Lara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
24. Dani Ramira i Zorana Bujasa - knjiga sažetaka
/ Jelić, M. ; Tomas, J. - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 107-107
Skup
24. međunarodni psihologijski znanstveni skup: Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2019. - 13.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
lokus kontrole, potreba za kontrolom, adolescenti
(locus of control, need for control, adolescents)
Sažetak
U psihologiji postoji veliki broj konstrukata i mjera vezanih uz koncept kontrole (Skinner, 1996). Među češće korištene spada lokus kontrole koji predlaže Rotter (1966), a odnosi se na generalizirani doživljaj izvora kontrole osobnoga ponašanja i posljedica koje iz njega proizlaze. Problemi mjerenja lokusa kontrole manifestirali su se u faktorskoj složenosti, sadržajnoj valjanosti i problemu generalnosti konstrukta što je vodilo razvoju mjera za specifične domene (npr. zdravlje ili akademski uspjeh). Burger i Cooper (1979) predlažu drugačiji konstrukt koji nazivaju poželjnost kontrole koji se odnosi na „individualne razlike u stupnju motivacije pojedinca da kontrolira događaje u svom životu“ i predstavlja stabilnu karakteristiku ličnosti. Faktorska analiza upitnika koji su razvili ovi autori rezultirala je s pet dimenzija: opća potreba za kontrolom, odlučnost, prevencija/priprema, izbjegavanje ovisnosti i težnja vodstvu. Cilj ove studije jest razvoj i validacija novih mjera lokusa kontrole (LK) i potrebe za kontrolom (PK). Novi upitnik lokusa kontrole sadrži 20 čestica/ domena relevantnih za populaciju adolescenata (akademski uspjeh, romantične veze, tjelesno i mentalno zdravlje i dr.), a zadatak ispitanika jest da uz svaku domenu procijeni lokus kontrole. U ovom radu prikazani su rezultati preliminarne validacije dva nova upitnika na uzorku od 165 srednjoškolaca i 145 studenata, a koji ukazuju na njihove zadovoljavajuće metrijske karakteristike. Latentna struktura novog upitnika LK ukazuje na jedan generalni faktor, dok faktorska struktura upitnika PK ukazuje na tri latentne dimenzije: planiranje događaja, izbjegavanje rizičnih događaja u kojima je vjerojatnost kontrole neizvjesna te opća potreba za kontrolom. Analize ukazuju na nisku povezanost lokusa i potrebe za kontrolom pri čemu oba konstrukta pozitivno koreliraju sa samopoštovanjem, slikom o sebi i drugim mjerama samopoimanja pri čemu objašnjavaju različite dijelove varijance ovih kriterija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija