Pregled bibliografske jedinice broj: 1254651
Formacija intramuralnog tromba u desnom atriju bolesnice sa hiperviskoznim sindromom
Formacija intramuralnog tromba u desnom atriju bolesnice sa hiperviskoznim sindromom // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora 144 (2022), Suppl 6
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2022. str. 48-48 doi:10.26800/lv-144-supl6-ps19 (poster, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1254651 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Formacija intramuralnog tromba u desnom atriju bolesnice sa hiperviskoznim
sindromom
(Formation of intramural thrombus in the right atrium in a patient with
hyperviscosity syndrome)
Autori
Galić, Stjepan ; Gabrić Alen ; Đuras, Martina ; Udovičić, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora 144 (2022), Suppl 6
/ - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2022, 48-48
Skup
2. hrvatski studentski simpozij o bioetici
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.12.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
desni atrij ; tromb ; viskoznost krvi
(blood viscosity ; right atrium ; thrombus)
Sažetak
UVOD: Tvorbe u desnom atriju (DA) su rijetke, no predstavljaju dijagnostički izazov zbog heterogene diferencijalne dijagnoze koja uključuje trombotske mase, metastaze tumora, primarne tumore srca kao što su miksom atrija, papilarni fibroelastom ili rabdomiosarkom. Centralni venski kateter (CVK) i elektrode elektrostimulatora srca naročito povećavaju rizik nastanka tromba. PRIKAZ SLUČAJA: Predstavljamo 58-godišnju pacijenticu koja je hospitalizirana na Zavodu za hematologiju zbog hiperviskoznog sindroma i hipergamaglobulinemije. Liječena je plazmaferezom putem CVK postavljenog kroz desnu jugularnu venu. Tijekom obrade transtorakalnim ultrazvukom verificirana je hiperehogena tvorba 28x26 mm u DA s filamentima vezana uz inferolateralni zid DA. Bolesnica je potom premještena na Zavod za kardiologiju gdje je u terapiju uveden niskomolekularni heparin te nastavljena terapija metilprednizolonom. Učinjena je kompjutorizirana tomografija (MSCT) koja je potvrdila hipovaskularnu tvorbu veličine 30x28x24 mm nejasne etiologije. Bolesnica je klinički bez tegoba. Radi utvrđivanja etiologije, učinjena je magnetska rezonanca (MR) srca kojom je prikazana tvorba veličine 17x21x8 mm koja prvenstveno odgovara trombu koji je u regresiji veličinom. Bolesnica je prevedena na terapiju varfarinom. Inicijalno je tvorba otkrivena standardnim transtorakalnim ultrazvukom srca, no konačna dijagnoza tromba postavljena je MR-om srca, čemu je u prilog govorila i regresija tvorbe na antikoagulacijsku terapiju. Praćenje je nastavljeno ultrazvučno te je bolesnica otpuštena s antikoagulacijskom terapijom varfarinom. Formiranju tromba u DA je vjerojatno pogodovala insercija CVK u bolesnice s hiperviskoznim sindromom. ZAKLJUČAK: Zaključno, za tvorbe u DA važno je rano otkrivanje, no za dijagnozu je potrebna uporaba različitih metoda oslikavanja, a nekada i biopsija tvorbe radi patohistološke analize.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinička bolnica "Dubrava"
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus