Pregled bibliografske jedinice broj: 1253849
Termodinamika vezanja klindamicina na humani serumski albumin i alfa-1-kiseli glikoprotein
Termodinamika vezanja klindamicina na humani serumski albumin i alfa-1-kiseli glikoprotein // 10. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije (FARMEBS 2022) / Šakić, Davor ; Pavić, Kristina (ur.).
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 32-32 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1253849 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Termodinamika vezanja klindamicina na humani serumski albumin i
alfa-1-kiseli glikoprotein
(Thermodynamic characterization of clindamycin binding to human serum albumin and alpha-acid
glycoprotein)
Autori
Palavra, Ana ; Kerep, Robert ; Gabričević, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
ISBN
978-953-8273-14-8
Skup
10. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije (FARMEBS 2022)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
albumin, alfa-kiseli glikoprotein, klindamicin, vezanje, ITC
(albumin, alpha-acid glycoprotein, clindamycin, binding mode, ITC)
Sažetak
Samo nevezane molekule prisutne u ciljnom tkivu mogu imati farmakološke učinke, stoga je vezanje lijeka i proteina ključno kod tumačenja farmakokinetike lijeka, u ovom slučaju klindamicina. Najvažniju ulogu u odvijanju ovih procesa imaju humani serumski albumin (HSA) i alfa-1-kiseli glikoprotein (AGP). AGP važan je protein plazme uključen u vezanje mnogih ksenobiotika, a posebno bazičnih spojeva. AGP ima neka jedinstvena svojstva vezanja lijeka koja se razlikuju od svojstava albumina. Na primjer, koncentracija AGP u plazmi je relativno niska i postoji samo jedno mjesto vezanja lijeka u svakoj molekuli AGP, dok je HSA protein visoke koncentracije i s većim brojem veznih mjesta. Količina HSA u krvi, raznolikost njegovih aminokiselina i njihov raspored u proteinu određuje vezivanje lijekova. Koncentracija i metabolizam raznih lijekova može biti značajno izmijenjena zbog vezanja na HSA. Linkozamidni antibiotik korišten u ovom istraživanju je klindamcin (CL). CL pripada skupini bazičnih lijekova, stoga se primarno veže na AGP, a njegovo vezanje dosta ovisi o koncentraciji i kreće se od 78–94 %. Izotermalna titracijska kalorimetrija (ITC) je pristup koji se najčešće koristi za istraživanje biomolekularnih interakcija. Mjeri unošenje ili oslobađanje topline. ITC eksperiment temelji se na uzastopnom dodavanju lijeka u otopinu proteina u reakcijskoj ćeliji. Svaki dodatak liganda uzorku proteina dovodi do stvaranja kompleksa ligand-protein, u skladu s afinitetom vezanja koji se može procijeniti praćenjem otpuštanja topline. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi termodinamiku vezanja CL na HSA i AGP te uočiti razlike u vezanju. Na temelju provedenih mjerenja CL je pokazao za oko 50 % veći afinitet vezanja prema AGP-u u odnosu na HSA što je i potvrđeno dobivenim velikim razlikama u entalpiji i entropiji vezanja ovih procesa gdje je promjena entalpije kod procesa vezanja CL i HSA bila pozitivna, rezultirajući endotermnom reakcijom, dok je promjena kod vezanja klindamicina i AGP bila negativna, što čini reakciju egzotermnom. Nadalje, obzirom da je entropija vezanja negativnija prilikom vezanja CL na HSA, reakcija je entropijski favorizirana, za razliku od AGP-a gdje je reakcija i entalpijski i entropijski favorizirana, čineći ju spontanom pri svim temperaturama. Promjena Gibbsove energije u oba pokusa je negativna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2016-06-3672 - Glikozilacija alfa kiselog glikoproteina - put prema personaliziranoj terapiji (GlycoDrugs) (Gabričević, Mario, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb