Pregled bibliografske jedinice broj: 1253741
Nestašica alergena na hrvatskom tržištu
Nestašica alergena na hrvatskom tržištu // Zbornik radova Simpozija Hrvatskog društva za alergologiju i kliničku imunologiju i Udruženja imunologa i alergologa BIH, „Međunarodni tjedan alergologije i kliničke imunologije / Stipić Marković, Asja ; (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za alergologiju i kliničku imunologiju, 2016. str. 11-12 (radionica, recenziran, prošireni sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1253741 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nestašica alergena na hrvatskom tržištu
(Shortage of allergens on the Croatian market)
Autori
Stipić Marković, Asja ; Košnik, Mitja ; Artuković, Marinko ; Ivković-Jureković, I, Mijalić Jasna ; Kern, Andrea ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova Simpozija Hrvatskog društva za alergologiju i kliničku imunologiju i Udruženja imunologa i alergologa BIH, „Međunarodni tjedan alergologije i kliničke imunologije
/ Stipić Marković, Asja ; - Zagreb : Hrvatsko društvo za alergologiju i kliničku imunologiju, 2016, 11-12
ISBN
978-953-7959-51-7
Skup
Simpozij Hrvatskog društva za alergologiju i kliničku imunologiju i Udruženja imunologa i alergologa BIH, „Međunarodni tjedan alergologije i kliničke imunologije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Radionica
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
alergenski pripravci, opskrba alergenima
(allergen extracts, allergen delivery)
Sažetak
U svibnju 2016 godine naaglo je nastao vakum na tržištu RH u opskrbi alergenima za dijagnostiku i terapiju. Problem je dugoročna posljedica ukidanja proizvodnje nacionalnih alergena u Imunološkom zavodu u Zagrebu čime se Društvo bavilo više godina ali se u zdravstvenom sustavu nije moglo naći nikakvo rješenje, osim najskupljeg i najsporijeg, a to je interventni uvoz. Bez vlastite proizvodnje alergena, hrvatska alergologija je postala žrtva tržišnog kolebanja i nakon prekida opskrbe francuskim alergenima 2015 godine, prilagođavala terapiju nizozenskim proizvodima ali je u svibnju 2016 ostala i bez toga. U ovom trenutku, Hrvatska, zemlja s 65- godišnjom tradicijom znanstvenog i kliničkog rada više generacija različitih specijalista (internista, pedijatara, deratologa, ORL) i vlastitom proizvodnjom alergenskih pripravaka, na zadnjem je mjestu među zemljama EU i Balkana, po terapijskim mogućnostima za svoju populaciju u kojoj prevalancija ovih bolesti suvremene civilizacije raste. Ovakvim potezima državnih institucija prekida se proces trabsgeneracijskog prijenosa znanja koje ima svoje utemeljenje a služi kao oslonac za daljnji razvoj.U RH nemamo dostupne alergene jer većina proizvođača u Europi nema odobrenje za stavljanje lijeka u promet od strane centralnih regulatornih tijela Eu (od 2001 godine obvezuje Direktiva 2001/83/EZ i Uredba (EZ) br 726/2004 iz 2004 godine). Centralnoo regulatorno tijelo Eu je Europska medicinska agencija (EMA). Međutim, proizvođači iz pojedinih europskih zemalja imaju nacionalna odobrenja koja su važeća za njihovu zemlju. RH nije pokrenula postupak međusobnog priznavanje za stavljanje lijeka neke europske zemlje u promet na hrvatskom tržištu niti je nacionalnim postupkom (preko HALMED-e) dala odobrenje za stavljanje alergena u promet Imunološkom zavodu čiji alergeni su bli jedini na listi HZZO-e. Time je nastala teška situacija za bolesnike i liječnike jer nema regualatornih uporišta za odobravanje alergena od strane bolničkih Povjerenstava koja izdaju odobrenja za interventni uvoz.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinička bolnica "Sveti Duh"