Pregled bibliografske jedinice broj: 1251655
Politički transnacionalizam hrvatskih iseljenika u Čileu: povezivanje hrvatskih i srpskih iseljenika i iseljenički pokret JNO
Politički transnacionalizam hrvatskih iseljenika u Čileu: povezivanje hrvatskih i srpskih iseljenika i iseljenički pokret JNO // Serb-Croat political relations in the 20th Century- identity Protection" / "Srpsko-hrvatski politički odnosi u 20. veku- zaštita identiteta" / Gavrilović, Darko (ur.).
Novi Sad, Golubić: entar za istoriju, demokratiju i pomirenje ; Golubić, Udruga za povijest, suradnju i pomirenje Grad, 2014. str. 7-17
CROSBI ID: 1251655 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Politički transnacionalizam hrvatskih iseljenika u
Čileu: povezivanje hrvatskih i srpskih iseljenika
i iseljenički pokret JNO
(Political transnationalism of Croatian emigrants
in Chile: connecting Croatian and Serbian
emigrants and the expatriate movement JNO)
Autori
Perić Kaselj, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Serb-Croat political relations in the 20th Century- identity Protection" / "Srpsko-hrvatski politički odnosi u 20. veku- zaštita identiteta"
Urednik/ci
Gavrilović, Darko
Izdavač
Entar za istoriju, demokratiju i pomirenje ; Golubić, Udruga za povijest, suradnju i pomirenje Grad
Grad
Novi Sad, Golubić
Godina
2014
Raspon stranica
7-17
ISBN
978-86-88983-09-9
Ključne riječi
Politički transnacionalizam, hrvatski iseljenici u Čileu, povezivanje hrvatskih i srpskih iseljenika, pokret JNO
(Political transnationalism, Croatian emigrants in Chile, connection of Croatian and Serbian emigrants, JNO movement)
Sažetak
U radu autorica prikazuje utjecaj političkih događaja u zemlji porijekla na formiranje nacionalnog identiteta hrvatskih iseljenika u Čileu. U vrijeme iseljavanja (krajem 19 i početkom 20. stoljeća) politička i nacionalna podjela iseljenika bila je na Hrvate/Slavene i Austrijake. Utjecajem hrvatsko-srpske koalicije i balkanskih ratova dolazi do povezivanja hrvatskih i srpskih iseljenika u Čileu, a među mlađim naraštajem, poglavito u sjevernom Čileu, Antofagasti dolazi do prihvaćanja ideja Jugoslavenske ujedinjene omladine (JUO), te se sve više popularizira jugoslavenska koncepcija uređenja buduće države. Osnivaju se prvo odbori diljem Čilea za pomoć srpskom i crnogorskom Crvenom križu, te nastradale vojnike i njihove obitelji. Nagovještajem Prvoga svjetskoga rata i pozivom Austro-Ugarske na mobilizaciju iseljenika-austrijskih podanika u rat protiv Srbije dolazi do pobune i raskida veza većeg dijela iseljenika s Austro-Ugarskom, a dio iseljenika preuzima srpsko državljanstvo. Uspostavlja se veza s Jugoslavenskim odborom (JO) u Londonu koji od iseljenika traži legitimitet i financijsku pomoć. U Čileu se razvija iseljenički pokret Jugoslavenska narodna obrana (JNO), a imućni iseljenici koji su bili na čelu pokreta obavezuju se financirati JO. Važan je utjecaj i iseljeničkog tiska čije financiranje, a potom i kontrolu preuzima grupa imućnih iseljenika. Redefinira se nacionalna definicija pa se od tada sve veći dio iseljenika izjašnjava kao Jugoslaveni, a hrvatske zajednice i hrvatska iseljenička društva preuzimaju jugoslavenska imena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb
Profili:
Marina Perić Kaselj
(autor)