Pregled bibliografske jedinice broj: 1251217
Etnički identitet hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka u Čileu u kontekstu povijesnih i društvenopolitičkih promjena u zemlji podrijetla
Etnički identitet hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka u Čileu u kontekstu povijesnih i društvenopolitičkih promjena u zemlji podrijetla // Institucionalizacija hrvatske dijaspore. Oblici migrantskog udruživanja-primjeri iz Europe, Južne Amerike i Australije / Božić, Saša (ur.).
Zagreb: Jesenski i Turk, 2012. str. 101-137
CROSBI ID: 1251217 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Etnički identitet hrvatskih iseljenika i njihovih
potomaka u Čileu u kontekstu povijesnih i
društvenopolitičkih promjena u zemlji podrijetla
(Ethnic identity of Croatian emigrants and their
descendants in Chile in the context of historical
and socio-political changes in the country of
origin)
Autori
Perić Kaselj, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Institucionalizacija hrvatske dijaspore. Oblici migrantskog udruživanja-primjeri iz Europe, Južne Amerike i Australije
Urednik/ci
Božić, Saša
Izdavač
Jesenski i Turk
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
101-137
ISBN
978-953-222-617-1
Ključne riječi
hrvatski iseljenici, Čile, etnički identitet
(Croatian emigrants, Chile, ethnic identity)
Sažetak
U radu se istražuje etnički identitet hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka u Čileu kroz pet različitih iseljeničkih priča. Etnički identitet promatra se s aspekta nastanka društvenog organiziranja i održanja (opstanka) hrvatske iseljeničke zajednice. Nastoji se objasniti na koji način postojanje i djelovanje iseljeničkih udruženja utječe na jačanje/slabljenje etničkog identiteta. Kako bi se etnički identitet hrvatske iseljeničke zajednice sagledao iz različitih perspektiva, te otkrili procesi ključni za njegovo održavanje i oblikovanje odabrao je pet hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka od kojih se četvoro 90-ih godina prošlog stoljeća odlučilo vratiti u Hrvatsku, dok jedna od njih i dalje živi u Čileu Faktori poput različitih migracijskih iskustava ispitanika i/ili članova njihovih obitelji, različitosti njihovog društveno-ekonomskog položaja, stručne spreme i djelatnosti kojom su se u iseljeništvu bavili ili se još uvijek bave, različita dob, mjesto rođenja (troje rođeno u Čileu, a dvoje u Hrvatskoj), dužina boravka u Čileu, kao i politički angažman, dali su određenu širinu saznanja o nastanku i razvoju etničkog identiteta. Korištena je metoda intervjua vođenih prema unaprijed definiranom i razrađenom polustrukturiranom upitniku koji je pokrio sudjelovanje i angažman iseljenika u iseljeničkim udruženjima u Čileu te njihovu percepciju etničkog identiteta. Intervjuima su zahvaćena različita vremenska razdoblja, a odgovori ispitanika prikazini su kronološki radi lakše interpretacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb
Profili:
Marina Perić Kaselj
(autor)