Pregled bibliografske jedinice broj: 1251008
Može li glamping biti motivator putovanja i razonode za vrijeme i nakon COVID-19 pandemije?
Može li glamping biti motivator putovanja i razonode za vrijeme i nakon COVID-19 pandemije? // Zbornik radova 3. međunarodna znanstveno-stručna konferencija za razvoj ruralnog turizma : edukacija kao ključni faktor održivog i odgovornog turizma ruralnog područja / Jurakić, Marko ; Franc, Sanja ; Barišić, Petra ; Koščak, Marko ; Penezić, Nenad (ur.).
Popovača: Vimal Akademija, 2023. str. 207-224 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1251008 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Može li glamping biti motivator putovanja i razonode
za vrijeme i nakon COVID-19 pandemije?
(Can glamping be the motivator for traveling and
leisure during and after COVID-19 pandemic?)
Autori
Portolan, Ana ; Obuljen Cvjetković, Helena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 3. međunarodna znanstveno-stručna konferencija za razvoj ruralnog turizma : edukacija kao ključni faktor održivog i odgovornog turizma ruralnog područja
/ Jurakić, Marko ; Franc, Sanja ; Barišić, Petra ; Koščak, Marko ; Penezić, Nenad - Popovača : Vimal Akademija, 2023, 207-224
Skup
3. međunarodna znanstveno-stručna konferencija za razvoj ruralnog turizma
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 24.11.2022. - 26.11.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
luksuzni smještaj u prirodi ; glamping ; COVID-19 pandemija
(luxury aaccommodation in nature ; glamping ; COVID-19 pandemic)
Sažetak
Kamping turizam jedan je od najstarijih posebnih oblika turizma kao i temelj razvoja glamping turizma koji povezuje luksuz i boravak u prirodi. S obzirom da glamping turizam ima potencijal za razvoj na čitavom području Republike Hrvatske, smatra se da bi mogao postati glavnim sredstvom kojim bi se Hrvatska mogla oporaviti od posljedica COVID-19 pandemije. Razvitak glamping turizma predstavlja dodatni pozitivan učinak na percepciju turista koji podržavaju održive oblike turizma te razmišljaju o boravku u prirodi u luksuznim i ugodnim uvjetima. Činjenica da se većina kamping i glamping objekata nalazi izvan urbanih područja Republike Hrvatske može poslužiti kao potencijal turističkog razvoja ruralnih dijelova zemlje. Glavni je cilj ovog rada bio analizirati turističku potražnju za kamping ponudom, čiji je dio glamping, i ulogu glamping turizma u Republici Hrvatskoj tijekom 2020. i 2021. Kako bi se postigao taj cilj, provedeno je sekundarno istraživanje te je korištena deskriptivna statistika za prezentiranje, analizu i objašnjenje prikupljenih podataka. Rezultati analize pokazali su manji pad turističkih rezultata u kampovima, čiji je dio glamping, u usporedbi s onima u hotelskom smještaju. Rezultati analize impliciraju da je pandemija COVID-19 promijenila ponašanje turista te kako se razvila potreba novih oblika turizma, poput glampinga. Također se može zaključiti da će kampiranje i njegovi oblici igrati značajnu ulogu u hrvatskom turizmu za vrijeme i nakon COVID-19 pandemije. U ovom je radu također utvrđena i manja osjetljivost glamping turizma na posljedice COVID-19 pandemije u usporedbi sa standardnim 3S (sunce, more i pijesak) oblikom turizma. Rezultati istraživanja mogu poslužiti usmjeravanju kreatora hrvatske turističke politike ka razvoju održivijih oblika turizma u budućnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija