Pregled bibliografske jedinice broj: 1250314
Načini liječenja premalignih lezija vrata maternice - usporedba rezultata - Klinika za ženske bolesti i porode KB Merkur (2019.-2020.).
Načini liječenja premalignih lezija vrata maternice - usporedba rezultata - Klinika za ženske bolesti i porode KB Merkur (2019.-2020.). // 6. hrvatski simpozij o prevenciji i liječenju početnog raka vrata maternice s međunarodnim sudjelovanjem.
Zagreb, Hrvatska, 2023. str. 20-20 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1250314 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Načini liječenja premalignih lezija vrata
maternice - usporedba rezultata - Klinika za
ženske bolesti i porode KB Merkur (2019.-2020.).
(Treatment of premalignant lesions.)
Autori
Perković, Pavo ; Župan, Josipa ; Culej, Diana ; Bursać, Danijel ; Madžarac, Vedran ; Gašparov, Slavko ; Duić, Željko.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
6. hrvatski simpozij o prevenciji i liječenju početnog raka vrata maternice s međunarodnim sudjelovanjem.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.01.2023. - 28.01.2023
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
LLETZ ; konizacija hladnim nožem
(LLETZ ; conisation)
Sažetak
U Republici Hrvatskoj od raka vrata maternice svake godine oboli više od 300 žena. U ovom radu prikazat ćemo rezultate i usporedbu dviju ekscizijskih metoda liječenja premalignih lezija vrata maternice na Klinici za ženske bolesti i porode KB Merkur u razdoblju 2019.-2022. godine. U razdoblju od 2019.-2022. godine korištene su dvije ekscizijske metode liječenja premalignih lezija vrata maternice: konusna biopsija hladnim nožem (konizacija) i LLETZ (engl. Large Loop Excision of the Transformation Zone). Prije svakog zahvata učinjen je citološki nalaz (Papanilocauov razmaz) te kolposkopija i punch biopsija. U dvogodišnjem razdoblju učinjeno je 115 konizacija, 16 LLETZ-ova te jedna LAVH (laparoskopski asistirana vaginalna histerektomija). Prosječna životna dob svih pacijentica bila je 46 godina (56 godina za konizacije, 30 godina za LLETZ). Pacijentice liječene konizacijom su starije u odnosu na one liječene LLETZ-om. Dobiveni rezultati su očekivani (LLETZ je korišten kod mlađih pacijentica, nerotkinja, s CIN II i kolposkopski urednim nalazom). Opisana je jedna komplikacija, stenoza cervikalnog kanala nakon konizacije hladnim nožem.Patohistološki nalazi bioptata cerviksa u pozitivnoj su korelaciji s PHD nalazima konizata. Pronađena su odstupanja u dva slučaja (nalazi bioptata CIN III, u PHD-u potvrđena neoplazma cerviksa). PHD analiza i usporedba preparata kod liječenih pacijentica nisu zabilježili značajne razlike ovisne o metodi. Nalaz HPV-a visokog rizika ( tip 16 i 18) učestaliji je kod mlađih pacijentica. Usporedbom podataka kontrolnih Papanicolauovih razmaza obiju metoda, nije pronađena statistički značajna razlika. S obzirom na sve dobivene rezultate i njihove usporedbe obje navedene metode pokazale su se učinkovitim metodama za liječenje premalignih lezija cerviksa. S obzirom na sve bolju sekundarnu prevenciju premalignih lezija vrata maternice (probir i liječenje) izrazitu pažnju potrebno je posvetiti i invazivnim metodama probira i liječenja poput LLETZ-a ili konizacije hladnim nožem.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur",
Medicinski fakultet, Zagreb