Pregled bibliografske jedinice broj: 1249809
Nematerijalna kulturna baština kao spona suradnje između Hrvatske i Bosne i Hercegovine
Nematerijalna kulturna baština kao spona suradnje između Hrvatske i Bosne i Hercegovine // Međunarodni znanstveno-stručni skup “Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini”, 10.-11. studenoga 2022. godine, Široki Brijeg, BIH - Programska knjižica / Bušić, Krešimir ; Baković, Matijas (ur.).
Zagreb: Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2022. str. 35-35 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1249809 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nematerijalna kulturna baština kao spona suradnje
između Hrvatske i Bosne i Hercegovine
(Intangible cultural heritage as a bond of
cooperation between Croatia and Bosnia and
Herzegovina)
Autori
Kuzman Šlogar, Koraljka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Međunarodni znanstveno-stručni skup “Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini”, 10.-11. studenoga 2022. godine, Široki Brijeg, BIH - Programska knjižica
/ Bušić, Krešimir ; Baković, Matijas - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2022, 35-35
ISBN
978-953-6028-67-2
Skup
Međunarodni znanstveno-stručni skup Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini
Mjesto i datum
Široki Brijeg, Bosna i Hercegovina, 10.11.2022. - 11.11.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
nematerijalna kulturna baština, kulturni identitet, suradnja, istraživački arhiv
(intangible cultural heritage, cultural identity, cooperation, research archive)
Sažetak
Intenzivni i kontinuirani kontakti i suradnje između istraživača iz Hrvatske i BIH, koji se njeguju od osnutka Instituta za etnologiju i folkloristiku (IEF) u Zagrebu sredinom 20. stoljeća pa sve do današnjih dana, rezultirali su bogatim opusom arhivskog gradiva etnografskog i folklornog sadržaja koji se nalazi pohranjen u Odjelu dokumentacije spomenute institucije. Pažnja koju IEF polaže kolekcioniranju, obradi, pohrani i objavi građe o tradicijskoj kulturi, odnosno njegovanju nematerijalne kulturne baštine Hrvata, u današnje doba globalizacije i modernizacije društva pokazuje svu svoju svrhovitost. Naime, u drugoj polovici 20. stoljeća mnoge su zajednice počele napuštati svoje tradicije, kultura sjećanja je počela blijediti i njihov je kulturni identitet počeo gubiti nekada upečatljive obrise. I Hrvati u BIH nose se danas s problematikom očuvanja elemenata svog kulturnog identiteta teže nego ikada prije. Utoliko je dragocjenija činjenica da je materijalizacijom onih elemenata kulture koje su zabilježili djelatnici i suradnici IEF-a u rukopisnom, audio, foto i video obliku zabilježen određeni trag sjećanja. Sačuvani su zapisi o Hrvatima u BIH, njihovim nošnjama, pjesmama, plesovima i običajima i ako su neki od njih u nekom kasnijem trenutku i bili napušteni i zaboravljeni, ponovo se mogu revitalizirati i vratiti na scenu i u život zajednice. Suradnja na području očuvanja nematerijalne kulturne baštine između ovih dviju država i danas je vrlo čvrsta te se radi na razmjeni informacija, znanja i arhivskog gradiva. Oni suvremeni elementi i oblici nematerijalne kulture koji žive i dokumentiraju se danas među Hrvatima u BIH i dalje pronalaze svoj put do IEF-a, znajući da će ovdje biti na sigurnom i dostupni budućim naraštajima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Koraljka Kuzman Šlogar
(autor)