Pregled bibliografske jedinice broj: 1249385
Zašto vjerujemo u Boga? Filozofski temelji kognitivne znanosti o religiji
Zašto vjerujemo u Boga? Filozofski temelji kognitivne znanosti o religiji. Zagreb: Kršćanska sadašnjost, 2023 (monografija)
CROSBI ID: 1249385 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zašto vjerujemo u Boga? Filozofski temelji
kognitivne znanosti o religiji
(Why do we believe in God? Philosophical foundations
of the cognitive science of religion)
Autori
Horvat, Saša
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Kršćanska sadašnjost
Grad
Zagreb
Godina
2023
Stranica
205
ISBN
978-953-11-1751-7
Ključne riječi
kognitivna znanost o religiji ; um ; filozofija religije ; prirodnost religije ; teizam ;
(cognitive science of religion ; mind ; philosophy of religion ; naturalness of religion ; theism ;)
Sažetak
Knjiga donosi kritički pristup temeljnim postavkama relativno nove znanstvene discipline - kognitivne znanosti o religiji, koja je prepoznata kao jedna od najbrže rastućih disciplina na temu religije. Može li kognitivna znanost objasniti zašto vjerujemo u Boga? Mnogi istraživači smatraju kako kognitivna znanost o religiji može objasniti zašto ljudi vjeruju u nadnaravna bića, a neki kako čak mogu ponuditi i konačno, potpuno naturalizirano objašnjenje religije i ljudske religioznosti. U standardnome modelu kognitivne znanosti o religiji, religioznost se promatra kao nusproizvod evolutivnog razvoja kognitivne strukture ljudske vrste. Drugim riječima, um potiče ljudsku naklonjenost razvijanju religioznosti. Ljudska religioznost nerazdruživo je navezana na um i ograničena njegovim sposobnostima. Zašto vjerujemo u božanstva određenih karakteristika, zašto su religiozni obredi oblikovani upravo kako su oblikovani, zašto u rituale ulažemo skupe i visoke uloge, zašto vjerujemo u duše, u život poslije smrti… sve to i puno više uvjetovano je i oblikovano upravo sposobnostima i ograničenjima našeg uma. Je li stoga, u konačnici, Bog plod uma? Nije riječ o potpuno novoj ideji na sceni povijesnih objašnjenja religije. No, velika je novost da se sada religija nastoji objasniti empirijskim istraživanjima. Na kojim sve teorijama i empirijskim dokazima gradi ova disciplina svoju uvjerljivost te na koji način ti isti dokazi mogu utjecati na filozofiju i teologiju, u središnjem je interesu ove knjige. S obzirom na nedostatak stručnog materijala na hrvatskom jeziku na ovu temu, knjiga nastoji čitatelju pružiti jedan široki ulaz u kognitivnu znanost o religiji. U prvom poglavlju knjiga prikazuje povijesni razvoj kognitivne znanosti uz glavne momente i ideje koji su oblikovali disciplinu. U drugom poglavlju prelazi se na kognitivnu znanost o religiji. Upoznaje se s problematikom definiranja ključnih pojmova, specifičnostima discipline, te s ključnom tezom o prirodnosti religije. Ujedno se ukratko dotiče i teorija evolucije, kao nezaobilazni partner ovih nastojanja. U trećem dijelu pobliže se istražuju psihološki temelji koje proučava kognitivna znanost o religiji, s prikazom nekoliko ključnih teorija za razvoj religioznosti. U četvrtom poglavlju ulazi se u konkretna empirijska istraživanja, kako bi se bolje shvatilo na koji se način disciplina razvija. U dvama zadnjim poglavljima raspravlja se o filozofskim argumentima koji se koriste upravo uvidima kognitivne znanosti o religiji. Pružaju li ti uvidi čvrsto tlo argumentima koji tvrde kako religiozna vjerovanja nisu pouzdana ili čak možda i onim argumentima koji nastoje dokazati kako Bog ne postoji? Ili pak potpuno suprotno, možda ti isti uvidi ukazuju kako su religiozna vjerovanja istinita, a ljudski um prirodno usmjeren prema postojećoj nadnaravnoj stvarnosti? U konačnici, kao dodatak donosimo poglavlje na temu rođenja ideje vječnosti u ljudskim umovima, koji je djelomično već prethodno bio objavljen.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Teologija, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)