Pregled bibliografske jedinice broj: 1249367
COVID-19 i digitalizacija života
COVID-19 i digitalizacija života // Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem „COVID-19 u humanističkoj perspektivi: mutacije straha i kulturne promjene“
Zagreb, Hrvatska, 2020. (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1249367 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
COVID-19 i digitalizacija života
(COVID-19 and the digitalization of life)
Autori
Zelić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem „COVID-19 u humanističkoj perspektivi: mutacije straha i kulturne promjene“
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.09.2020. - 29.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
COVID-19, mediji, digitalizacija, online/offline, konstrukcija zbilje
(COVID-19, media, digitization, online/offline, construction of reality)
Sažetak
Cilj ovog rada je analiza totalnog procesa digitalizacije svekolikog socijalnog života unutar konteksta COVID-19 pandemije koja je u ožujku 2020. godine poharala čitavu svjetsku populaciju. Pod diskursom medicinske i zdravstvene zaštite pojedinaca i društva implementirana karantena u velikoj većini zemalja dovela je do prinuđenosti prelaska neposrednih iskustava življenja života u socijalno konstruiranom vremenu i prostoru u digitalnu sferu virtualizacije i prisilnog online konektiranja s izvanjskom okolinom kroz kiber- prostor i kiber-vrijeme (npr. virtualni muzeji, virtualne predstave, virtualni koncerti, online škola i nastava, itd.). Naime, socijalna konstrukcija zbilje koja se većinom uzima zdravo za gotovo, tijekom instalacije prelaska u digitalnu praksu života teoretizirala se kao krhak i nesiguran prostor gdje se spas i sigurnost pronalazi u medijaciji življenog iskustva kroz virtualno pristupanje zbilji i iskustvenim mogućnostima. Postavlja se pitanje – pokazuju li posljedični efekti COVID-19 pandemije blisku mogućnost uspostave digitalno ispoljavane društvenosti? Kakve posljedice ima diskurzivni opis konjuktivnog i neposrednog života kao nesigurnog, opasnog i nepredvidivog, naspram virtualnih iskustava kojima pojedinac pristupa kroz sigurnost vlastitog doma? Zaključno, svrha je ovog rada sociološko preispitivanje medijske (informacijski kanali, društvene mreže, online portali, itd.) mogućnosti transformacije društvene događajnosti i medijsko uzrokovanih mutacijskih procesa invencije socijalne zbilje u svrhu teorijsko-praktičnih tendencija svođenja analognih atavizama (neposredna tjelesnost u „suvišku“) u sigurnu sferu digitalnih kodova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija