Pregled bibliografske jedinice broj: 1249080
Podobnost, represija, oskudica, uzlet, bunt : |Koprivnica u socijalističkom razdoblju u očima lokalnih medija (1945. – 1990.)
Podobnost, represija, oskudica, uzlet, bunt : |Koprivnica u socijalističkom razdoblju u očima lokalnih medija (1945. – 1990.). Koprivnica: Muzej grada Koprivnice, 2022 (monografija)
CROSBI ID: 1249080 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Podobnost, represija, oskudica, uzlet, bunt :
|Koprivnica u socijalističkom razdoblju u očima
lokalnih medija (1945. – 1990.)
Autori
Krušelj, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, ostalo
Izdavač
Muzej grada Koprivnice
Grad
Koprivnica
Godina
2022
Stranica
287
ISBN
9789538138850
Ključne riječi
Koprivnica ; povijest
(Koprivnica ; history)
Sažetak
Knjiga se temelji na istraživanjima arhivske građe političkih, izvršnih i sudskih tijela grada i kotara Koprivnica od druge polovice 1945. pa sve do 1990., kao i detaljnom iščitavanju lokalnih tiskovina (Glas Podravine i Prigorja, Koprivnički tjednik) koje su izlazile u višedesetljetnom razdoblju. Težište je autor postavio na analiziranju i dokumentiranju uvjeta života i rada običnih građana Koprivnice i okolice. Preliminarna su istraživanja pokazala tadašnju ideologizaciju svih domena društvenog i javnog djelovanja, veliku razinu represije prema svim stvarnim i potencijalnim političkih i klasnim neprijateljima, kao i vrlo uočljivo neimaštinu, nemalim dijelom i neupitno siromaštvo, u rasponu od nestašice svih vrste hrane, odjeće, vozila i energenata pa do kroničnog manjka stambenih i javnih prostora te svakovrsnih kućnih i uredskih potrepština. Posebna je pozornost usmjerena na reakciju komunističkih vlasti na rašireni šverc svakovrsne robe, inače jedinu mogućnost osiguravanja temeljnih životnih potrepština, te na brojne oblike gospodarskog kriminala. Analizirani su i uvjeti u kojima tada djeluje školstvo, zdravstvene i socijalne ustanove, komunalne službe, ugostiteljstvo i javni prijevoz, Naposljetku, primjeren će prostor dobiti razne kulturne i sportske aktivnosti, jer upravo one vremenom postaju i ponajbolji indikator političkog raspoloženja javnosti, ali i razine ljudskih prava i sloboda. Kasnije dolazi do gospodarskog uzleta s razvojem prehrambene kompanije Podravka, a potom i određenog društvenog bunta susrete i LOK 1970-ih i 1980-ih godina. U jednom od posebnih poglavlja donosi se osvrt na Šodericu i medijsku sliku te „podravske rivijere“ te onodobni razvoj turističkih potencijala „podravskog mora“, opet kroz prizmu tiskanih lokalnih medija. Posljednje poglavlje donosi prijepis 40-ak novinskih članaka iz 1950-ih uz faksimile istih. Kroz prvih 7 poglavlja korištene su bogate arhive fotografija Ive Čičina Mašanskera, akademika Dragutina Feletara i Muzeja grada Koprivnice.
Izvorni jezik
Hrvatski