Pregled bibliografske jedinice broj: 1248782
Fenomenologija učinaka bolesti COVID–19 i osvrt na dvogodišnje iskustvo u Hrvatskoj
Fenomenologija učinaka bolesti COVID–19 i osvrt na dvogodišnje iskustvo u Hrvatskoj // Pandemija, ekonomija i poslovna etika / Koprek, Ivan (ur.).
Zagreb: Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, 2023. str. 21-40 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1248782 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fenomenologija učinaka bolesti COVID–19 i osvrt na
dvogodišnje iskustvo u Hrvatskoj
(Phenomenology of the effects of COVID–19 disease and
a review of two years of experience in Croatia)
Autori
Šestak, Ivan ; Čivljak, Rok
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Pandemija, ekonomija i poslovna etika
/ Koprek, Ivan - Zagreb : Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, 2023, 21-40
ISBN
978-953-8438-04-2
Skup
Pandemija, ekonomija i poslovna etika
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.03.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bolest ; COVID–19 ; fenomenološka analiza bolesti i njezinih učinaka ; Hrvatska ; pandemija ; posljedice pandemije ; završetak pandemije
(disease ; COVID–19 ; phenomenological analysis of the disease and its effects ; Croatia ; pandemic ; consequences of the pandemic ; end of the pandemic)
Sažetak
Bolest je pojava koja se kod čovjeka ne očituje samo u nenormalnom funkcioniranju nekoga organa ili dijela tijela nego i na njegovoj duhovnoj odnosno duševnoj razini. U tekstu se pod fenomenološko–egzistencijalnim vidikom propituju učinci bolesti COVID–19 na neke čovjekove vlastitosti odnosno na čovjeka kako takvoga. Ta se refleksija upotpunjava govorom o pandemiji koronavirusne bolesti uzrokovane novim koronavirusom SARS–CoV–2 koja je započela koncem 2019. godine u Kini te se ubrzo proširila svijetom i došla do Hrvatske. U Hrvatskoj je prvi slučaj COVID–19 registriran 25. veljače 2020. godine. Svjetska zdravstvena organizacije je 11. ožujka 2020. proglasila pandemiju jer se u međuvremenu pokazala kao globalna prijetnja s do sada registriranih već preko 520 milijuna potvrđenih slučajeva i preko 6 milijuna smrtnih ishoda globalno. U nastavku se donosi tijek širenja pandemije u Hrvatskoj — od prvoga epidemijskog vala kada je Hrvatska bila jedna od zemalja s najnižom stopom novootkrivenih slučajeva COVID–19 na milijun stanovnika pa preko drugoga vala (koncem 2020.) kada je dosegnuta jedna od najvećih incidencija novootkrivenih slučajeva na milijun stanovnika dnev- no, da bi u veljači 2022. u Hrvatskoj bila dostignuta najviša stopa smrtnosti na milijun stanovnika među zemljama EU. Određene nade budi — premda su mogući i drugačiji scenariji — posljednja promjena u kretanju pandemije izazvana pojavom Omicron varijante koja je izazvala eksplozivni porast broja zaraženih s malim postotkom teških oblika bolesti, a što bi moglo dovesti do razvoja kolektivnoga imuniteta i završetka pandemije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Fakultet filozofije i religijskih znanosti