Pregled bibliografske jedinice broj: 1248775
Poremećaji glasa u djece – iskustvo jednog centra
Poremećaji glasa u djece – iskustvo jednog centra // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 143 (2021), 9-10; 375-380 doi:10.26800/LV-143-9-10-4 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1248775 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poremećaji glasa u djece – iskustvo jednog centra
(Voice disorders in children – a single center
experience)
Autori
Kovač Bilić, Lana ; Šimić, Ivana ; Raguž, Dora ; Bilić, Mario
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora (0024-3477) 143
(2021), 9-10;
375-380
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
glasovni poremećaji ; promuklost ; laringoskopija ; stroboskopija ; glasnice ; glasovna terapija ; djeca
(voice disorders ; hoarseness ; laryngoscopy ; stroboscopy ; vocal cords ; voice training ; child)
Sažetak
Cilj studije: Poremećaji glasa u dječjoj su dobi česti i zahtijevaju što raniju dijagnostiku i liječenje. Ako se ne prepoznaju i ne liječe na vrijeme, prelaze u kroničnu promuklost koja može dovesti do poremećaja komunikacije u djece u najosjetljivijem razdoblju školovanja. Pristup takvom bolesniku zahtijeva multidisciplinarni tim koji čine otorinolaringolog, logoped i psiholog. Metode: Istraživanje je obuhvatilo 120 bolesnika u razdoblju od siječnja 2018. do siječnja 2020. godine, od toga 80 dječaka i 40 djevojčica u dobi od 4 do 18 godina. Kod svakog bolesnika glasnice su vizualizirane putem fiberendoskopije i videostroboskopije, svaki je bolesnik pregledan od strane logopeda i psihologa, a kod gotovo svih bolesnika provedena je logopedska glasovna rehabilitacija. Rezultati: Od 120 bolesnika s poremećajima glasa njih 104 je imalo stečeni, funkcionalni poremećaj, dok je 16 bolesnika imalo primarno organsku promjenu na glasnicama, od čega 7 ciste glasnica i 8 juvenilnu papilomatozu larinksa. Zaključak: Promuklost u djece je vrlo česta. U dijagnosticiranju i liječenju ove bolesti sudjeluje multidisciplinarni tim: otorinolaringolog, logoped i psiholog. Najveći dio bolesnika ima stečeni, funkcionalni poremećaj glasa i zahtijeva logopedsku glasovnu rehabilitaciju, dok je prema našem iskustvu kirurško liječenje indicirano u 13% bolesnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus