Pregled bibliografske jedinice broj: 1248613
Fantazma / mit o povratku i konstrukcija „iseljeništva“ u hrvatskom javnom i političkom prostoru
Fantazma / mit o povratku i konstrukcija „iseljeništva“ u hrvatskom javnom i političkom prostoru // Knjiga sažetaka = Book of Abstracts / Klempić Bogadi, Sanja ; Gregurović, Snježana ; Mlinarić, Dubravka (ur.).
Zagreb: Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2022. str. 38-38 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1248613 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fantazma / mit o povratku i konstrukcija
„iseljeništva“ u hrvatskom javnom i političkom
prostoru
(Phantasm / Myth of Return and the Construction of
"Diaspora" in the Croatian Public and Political
Space)
Autori
Kudra Beroš, Viktorija ; Klempić Bogadi, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka = Book of Abstracts
/ Klempić Bogadi, Sanja ; Gregurović, Snježana ; Mlinarić, Dubravka - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2022, 38-38
ISBN
978-953-6028-65-8
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija Migracije na rubu Europe: trendovi, politike i izazovi = International Scientific Conference Migration on the Edge of Europe: Trends, Policies, and Challenges
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 29.09.2022. - 30.09.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
„mit o povratku“ ; ideološka fantazma ; migracijska politika ; hrvatsko iseljeništvo ; politika identiteta
(myth of return ; ideological phantasm ; migration policy ; Croatian diaspora ; identity politics)
Sažetak
Duga povijest iseljavanja stanovništva Hrvatsku je obilježila kao emigracijsku zemlju. Iako se problematika migracija najčešće razmatra u kontekstu zemalja useljavanja jer, kako ističu de Haas, Castles i Miller (2020), bitno utječe na političke, društvene i kul- turne promjene, od ‘90-ih godina prošloga stoljeća sve više raste interes emigracijskih zemalja za njihovo iseljeništvo kao poluge ekonomskog razvoja „domovine“ posebno u globalnom kontekstu te kao demografskog potencijala u okviru populacijske politi- ke. Pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji, intenziviralo se iseljavanje radno aktivnog stanovništva u „potrazi za boljim životom“, te je istovremeno to postala bitna tema me- dijskog i političkog prostora. Narativi o „demografskom slomu“, o potrebi povezivanja „iseljene i domovinske Hrvatske u demografskom političkom i ekonomskom oporavku Hrvatske“, o „povratku iseljenika“, o „iseljeništvu kao čuvaru identiteta i tradicije“, o „ljubavi iseljenika prema domovini“ te „snu o povratku i domovini“, i njihovim afektiv- nim učincima, posebno nakon Popisa stanovništva 2021., ispunili su javni prostor isto- vremeno „prikrivajući“ nedostatak migracijske i populacijske politike. U tom kontekstu ovaj rad propituje strukturiranje „mita o povratku i domovini“ u hrvatskom javnom i političkom prostoru kao ideološke fantazme koja strukturira realnost i antagonizme u imaginiranju budućnosti, ne iz perspektive dijaspore/iseljeništva, već i iz perspektive „domovine“. Kroz iščitavanje dokumenata (Zakon o državljanstvu, Strategija o odnosi- ma Republike Hrvatske s Hrvatima izvan RH i dr.) koji u fokusu imaju i iseljeništvo ana- lizira se konstrukcija iseljeništva kao objekta interesa i politika koje su usko povezane i s politikom identiteta te međuodnos političkog i znanstvenog diskursa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija, Etnologija i antropologija, Geografija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb