Pregled bibliografske jedinice broj: 1247899
Komunistička Jugoslavija i armenske terorističke organizacije
Komunistička Jugoslavija i armenske terorističke organizacije // Liber Amicorum: zbornik radova u čast profesora Iva Banca / Kardum, Marijana ; Klajić, Stipe (ur.).
Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada ; Hrvatsko katoličko sveučilište ; Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2021. str. 253-261 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1247899 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komunistička Jugoslavija i armenske terorističke
organizacije
(Communist Yugoslavia and Armenian terrorist
organizations)
Autori
Krašić, Wollfy
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Liber Amicorum: zbornik radova u čast profesora Iva Banca
/ Kardum, Marijana ; Klajić, Stipe - Zagreb : Hrvatska sveučilišna naklada ; Hrvatsko katoličko sveučilište ; Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2021, 253-261
ISBN
9789531694728
Skup
Liber amicorum
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 22.09.2017. - 23.09.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
Jugoslavija ; Armenija ; terorizam
(Yugoslavia ; Armenia ; terrorism)
Sažetak
U radu se opisuje tijek događaja koji su doveli do stanovite suradnje armenske marksističke terorističke organizacije ASALA-e (Armenska tajna armija za oslobođenje Armenije) i komunističke Jugoslavije sredinom 1980-ih godina, a nakon ubojstva turskog veleposlanika u Beogradu 1983. godine, koje su izvršila dva Armenca. Iako je Jugoslavija njegovala solidne odnose s Turskom te na nizu polja surađivala sa Zapadom, koji joj je pružao razne oblike podrške, beogradski je režim pružao utočište osnivaču i vođi ASALA-e Hagopu Hagopijanu, a ta je organizacija izvršila niz terorističkih napada na turske diplomate, jednim dijelom u zapadnoj Europi i Sjevernoj Americi. Jugoslavenski komunistički režim podupirao je i niz drugih ljevičarskih organizacija, koje je Zapad smatrao terorističkim. Stoga je za ograničenu suradnju s ASALA-om bio motiviran ideološkom bliskošću, ali i željom da ne izazove njeno neprijateljstvo te da dođe do obavještajnih podataka o mogućim napadima drugih armenskih terorističkih organizacija u Jugoslaviji ili na jugoslavenske diplomate u inozemstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Povijest, Vojno-obrambene i sigurnosno-obavještajne znanosti i umijeće