Pregled bibliografske jedinice broj: 12464
Rukovođenje timom u "rehabilitaciji u zajednici"
Rukovođenje timom u "rehabilitaciji u zajednici" // Sažeci radova : Drugi kongres s međunarodnim sudjelovanjem : Management u zdravstvu / s.n. (ur.).
Zagreb, 1997. str. 95-98 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 12464 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rukovođenje timom u "rehabilitaciji u zajednici"
(Management of team's relationships in comunity based rehabilitation center)
Autori
Balladelli, Pier Paolo ; Bobinac-Georgievski, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci radova : Drugi kongres s međunarodnim sudjelovanjem : Management u zdravstvu
/ S.n. - Zagreb, 1997, 95-98
Skup
Drugi kongres s međunarodnim sudjelovanjem : Management u zdravstvu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.05.1997. - 23.05.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Uvod: Centar za rehabilitaciju u zajednici (RUZ) organiziran je 1996. u Zagrebu pri DZ Trnje kako bi se primijenile aktivnosti za osobe smanjenih sposobnosti. Opisat ćemo strukturu centra koja se osniva na strategiji zajednice.
Kratki opis rada: Tijekom 1996. i 1997. tim od 10 stručnjaka radi na tom poslu pod nadzorom fizijatra imenovanog od Ministarstva zdravstva i SZO-a kako bi se pilot projekt uveo i primijenio. Dinamika unutar tima može se opisati kao veliki entuzijazam pomiješan sa zabrinutošću glede uloge djelatnika u RUZ-u. Vođa tima stalno podsjeća članove da su oni pioniri u primjeni RUZ-a. Frustracije, kao i zadovoljstvo rada u timu sadržaj su timskih sastanaka. Konzultanti s Queen's Universty, Kanada, podupirali su razvoj tima u sklopu Hrvatsko - kanadskog projekta.
RUZ tim je usredotočen na osobe smanjenih sposobnosti u kojih je to posljedica ozljede mozga ili kralješnične moždine i na njihove obitelji. Obitelji pacijenata s mišićno-koštanim oštećenjima dosad se nisu uključivale u program.
Cilj je bio izgrađivanje rehabilitacijske mreže uz korištenje postojećih izvora u zajednici, i u tom smislu je razvijena komunikacija unutar DZ Trnje sa stručnjacima primarne zaštite, kao i sa stručnjacima i političarima u gradu Zagrebu.
Izvješćivanje o modelu RUZ odvijalo se i putem medija (televizija, tisak, radio), te je javnost bila pozvana da nazove za sve daljnje informacije.
Tjedni timski sastanci imaju odgojni karakter, a uz to se provode seminari za kontinuiranu poduku. Sastancima su nazočni svi članovi tima, a poduku obavljaju članovi tima, predavači-gosti i stručnjaci iz zajednice.
Rezultati: Proteklih sedam mjeseci izgrađivanja RUZ tima i uvođenja novog koncepta fizikalne rehabilitacije pokazuju da je rukovođenje tima, kao i rukovođenje odnosima između članova tima i osoba smanjenih sposobnosti od presudne važnosti za RUZ centre.
Zaključak: Dnevni kontakti s pojedinim članovima tima i timsko provođenje aktivnosti sa skupinom stručnjaka, kao i kontinuirana poduka u svezi dinamike odnosa unutar i izvan tima, osnovni su čimbenici u upravljanju RUZ centrom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA