Pregled bibliografske jedinice broj: 12463
Rehabilitacija u zajednici kao proces integralne skrbi za osobe s fizičkim onesposobljenjem
Rehabilitacija u zajednici kao proces integralne skrbi za osobe s fizičkim onesposobljenjem // Sažeci radova : Drugi kongres s međunarodnim sudjelovanjem : Management u zdravstvu / s.n. (ur.).
Zagreb, 1997. str. 91-94 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 12463 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rehabilitacija u zajednici kao proces integralne skrbi za osobe s fizičkim onesposobljenjem
(Community based rehabilitation as a process of comprehensive care for person with disability)
Autori
Bobinac-Georgievski, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci radova : Drugi kongres s međunarodnim sudjelovanjem : Management u zdravstvu
/ S.n. - Zagreb, 1997, 91-94
Skup
Drugi kongres s međunarodnim sudjelovanjem : Management u zdravstvu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.05.1997. - 23.05.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Uvod: Razvoj Rehabilitacije u zajednici u Hrvatskoj se odvija uz potporu međunarodnog Hrvatsko-kanadskog projekta i projekta Svjetske zdravstvene organizacije "Regionalni model za fizikalnu rehabilitaciju", uz suglasnost Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. RUZ u Hrvatskoj se razvija kao odgovor za poslije bolničkim sadržajima rehabilitacije ranjenika i stradalnika Domovinskog rata.
Kratki opis rada: U radu se prikazuju aktivnosti na uvođenju koncepta rehabilitacije u zajednici od 1992. do 1997. godine.
Odbor za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Ministarstva zdravstva RH od prosinca 1992. surađivao je na projektu Svjetske zdravstvene organizacije rehabilitacije ranjenika i žrtava rata. Tijekom 1993. godine težište je bilo na unapređivanju bolničke rehabilitacije osoba s teškim tjelesnim oštećenjima, kao što su amputacije udova, ozljede kralješnične moždine, ozljede glave i perifernih živaca. Tijekom 1994. i 1995. godine naglasak djelovanja je na poboljšanju uvjeta za poslijebolničku rehabilitaciju. U 1996. godini započeti su novi projekti i to: Hrvatsko-kanadski projekt Razvoj rehabilitacije u zajednici u Hrvatskoj i projekt Svjetske zdravstvene organizacije - Regionalni model za fizikalnu medicinu Zagreb i Osijek.
Rezultati: Rezultati su četiri ciljana područja djelovanja:
1. Trajna izobrazba djelatnika za RUZ
2. Utemeljenje dva ogledna centra za razvoj modela rada po konceptu RUZ
3. Povezivanje čimbenika značajnih za sveobuhvatnu i kontinuiranu rehabilitaciju
4. Razvoj informacijske potpore za procjenu rehabilitacije
Zaključak: RUZ je novi koncept u rehabilitaciji osnovan na sveobuhvatnom pristupu osobi. U kontinuiranom tijeku RUZ je spona između specijaliziranih bolničkih programa i primarne razine skrbi u zajednici kojoj pripada rehabilitirana osoba i njezina obitelj. Za valjano funkcioniranje zahtijeva se definirana podjela poslova i povezanost po vertikalnom slijedu od regionalnih do visoko difereciranih nacionalnih rehabilitacijskih programa. RUZ naročito integrira medicinsku i psihosocijalnu zaštitu prakticirajući vježbe i poduku, te savjete za prevenciju oštećenja i hendikepa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA