Pregled bibliografske jedinice broj: 1245731
Lik pobunjenika u hrvatskoj prozi u trapericama
Lik pobunjenika u hrvatskoj prozi u trapericama, 2022., diplomski rad, diplomski, Odjel za kroatistiku, Zadar, Hrvatska
CROSBI ID: 1245731 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lik pobunjenika u hrvatskoj prozi u trapericama
(The character of the rebel in Croatian prose in
jeans)
Autori
Jovanović, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Odjel za kroatistiku
Mjesto
Zadar, Hrvatska
Datum
29.09
Godina
2022
Stranica
51
Mentor
Knežević, Sanja
Ključne riječi
roman, proza u trapericama, Aleksanadar Flaker, beatniĉka generacija, Izdajice, Mogor, pobuna, norme, Ĉangi, egzistencija, Arkadija
(novel, prose in jeans, Aleksanadar Flaker, beatnik generation, Traitors, Mogor, rebellion, norms, Ĉangi, existence, Arkadia)
Sažetak
Cilj ovoga diplomskog rada bio je prikazati lik pobunjenika u hrvatskoj prozi u trapericama, toĉnije u romanima Izdajice A. Šoljana i Ĉangi Alojza Majetića. Naime, u istraţivanju postulata na kojima se temelji proza u trapericama primarna literatura bila je studija Proza u trapericama knjiţevnog teoretiĉara A. Flakera. Prije same interpretacije djela, paţnju smo posvetili ameriĉkoj beatniĉkoj knjiţevnosti koja je svojom koncepcijom i uvoĊenjem noviteta na planu forme i sadrţaja utjecala na generaciju sljedbenika proze u trapericama. Beatnici se, takoĊer, protive ustaljenosti kako u knjiţevnosti, tako i u društvu te preko svojih djela, toĉnije likova, progovaraju o borbi za egzistenciju tj. pronalasku vlastitog mjesta u društvu. Šoljanovi likovi kao pripadnici „izgubljene generacije“ takoĊer su u potrazi za pronalaskom ţeljene arkadije tj. ţivotnoga smisla i istine koja nije samo puko egzistiranje. Lik Mogora oĉituje se kao lik pobunjenika protiv vladajućeg društvenog sistema prvotno svojim dokoliĉarenjem i svakodnevnim ništavilom, a potom i pobunom koja se nalazi u njemu samome posredstvom koje ne moţe pronaći mjesto zadovoljstva i spokoja, već uvijek teţi neĉem višem, višim idealima koji su, koliko god bili bliski, za Mogora posve neuhvatljivi. Majetićev lik Ĉangija je izrazit primjer buntovnika koji neprestanim bjeţanjem krši moralna i zakonska naĉela, ali ga pravda ipak sustiţe. Odlazi na radne akcije kako bi se „preodgojio“, ali to ne uspijeva jer pod „teretom“ zakona, dosljedno otporu, završava u zatvoru. Tu se oĉituje tragika njegova lika jer se odaje poroku alkoholizma. Dakle, i Šoljanov i Majetićev lik je lik pobunjenika, ali se ta pobuna ostvaruje na razliĉitim razinama. Sukladno navedenom, i Šoljanov roman Izdajice i Majetićev roman Ĉangi zasluţuju zavidno mjesto u korpusu djela hrvatske knjiţevnosti, a ponajprije u vidu modela proze u trapericama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Književnost