Pregled bibliografske jedinice broj: 1245037
Organizacija, planiranje i programiranje razvojnog trenažnog procesa vrhunske mlade košarkaške ekipe (U-17)
Organizacija, planiranje i programiranje razvojnog trenažnog procesa vrhunske mlade košarkaške ekipe (U-17) // 8. međunarodni znanstveno-stručni skup „Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu“ / Janković, Slavica ; Gongeta, Sanja ; Kurtović, Biljana (ur.).
Vukovar: Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2022. str. 207-211 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1245037 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Organizacija, planiranje i programiranje razvojnog
trenažnog procesa vrhunske mlade košarkaške ekipe
(U-17)
(Organization, planning and programming of the
development training process of the top young
basketball team (U-17))
Autori
Pejić, Dražen ; Mašina, Tonći
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
8. međunarodni znanstveno-stručni skup „Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu“
/ Janković, Slavica ; Gongeta, Sanja ; Kurtović, Biljana - Vukovar : Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2022, 207-211
Skup
8. međunarodni znanstveno-stručni skup "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 21.10.2022. - 22.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
biološka dob ; kinantropološka obilježja ; košarka ; mladi košarkaši ; planiranje i programiranje ; razvojni trenažni proces
(basketball ; biological age ; developmental training process ; young basketball players ; kinanthropological features ; planning and programming)
Sažetak
Osnovni cilj ovog članka je prikazati realan primjer dizajniranja razvojnog trenažnog procesa vrhunske kadetske košarkaške ekipe (U-17) u godišnjem ciklusu treninga. Mladi sportaši navedene dobi nalaze se u različitim etapama rasta i razvoja te su kroz povećane napore izloženi brojnim mogućnostima ozljeđivanja pri čemu su najčešći sindromi prenaprezanja mišićno tetivnih dijelova a prisutne su i ozljede koštanog sustava. Mladi košarkaši zahtijevaju razvojne programe koji će im omogućiti igranje košarke u skladu sa zahtjevima igre u njihovom uzrastu a da se pri tome minimiziraju moguće ozljede koje se mogu prevenirati kvalitetnom organizacijom, planiranjem, programiranjem te samom provedbom trenažnog procesa. U tu svrhu moraju se prikupiti svi relevantni podaci koji stručnom stožeru mogu pomoći pri planiranju, programiranju i provedbi trenažnog procesa. Važnu ulogu u izradi ovih programa imaju testiranja kinantropoloških obilježja mladih sportaša, koja su neophodna radi utvrđivanja inicijalnog stanja te usporedbe s rezultatima drugih ili prethodnih košarkaša iste dobi. Pri prikupljanju podataka ne smije se zanemariti ni subjektivna samoprocjena sportaša te nam individualni i grupni razgovori s njima mogu biti od velike koristi. Bilo kakav program koji bi bio općeg karaktera i ne bi uzeo u obzir biološku dob, razinu njihovih sposobnosti i osobina kao i neke važne psihološke varijable, bio bi zapravo nedostatan i nikako ne bi imao razvojnu komponentu. U ovom procesu esencijalna je međusuradnja svih članova stručnog stožera (glavni i pomoćni trener, kondicijski trener, fizioterapeut, liječnik) ali i komunikacija s roditeljima djece uključenih u trenažni proces, budući da se radi o maloljetnicima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Veleučilište "Lavoslav Ružička" u Vukovaru
Profili:
Drazen Pejic
(autor)