Pregled bibliografske jedinice broj: 1244072
Uloge vizualnih materijala u etnografskom istraživanju izbjegličkih svakodnevica u Zagrebu
Uloge vizualnih materijala u etnografskom istraživanju izbjegličkih svakodnevica u Zagrebu // Vizualno u etnologiji i kulturnoj antropologiji : Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva / Petrović Osmak, Željka ; Rubić, Tihana ; Blagaić Bergman, Marina ; Birt Katić, Danijela (ur.).
Zagreb: Hrvatsko etnološko društvo, 2022. 7, 1 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1244072 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloge vizualnih materijala u etnografskom
istraživanju izbjegličkih svakodnevica u Zagrebu
(The Role of Visual Materials in the Ethnographic
Research on Everyday Life of Refugees in Zagreb)
Autori
Grubiša, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Vizualno u etnologiji i kulturnoj antropologiji : Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva
/ Petrović Osmak, Željka ; Rubić, Tihana ; Blagaić Bergman, Marina ; Birt Katić, Danijela - Zagreb : Hrvatsko etnološko društvo, 2022
Skup
Vizualno u etnologiji i kulturnoj antropologiji : Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.10.2022. - 21.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Metodologija ; Vizualni materijali ; Crteži ; Izbjeglištvo ; Etnografija
(Methodology ; Visual Materials ; Drawings ; Refugeehood ; Ethnography)
Sažetak
U izlaganju će se predstaviti iskustvo korištenja vizualnih materijala, poput crteža, mentalnih karata i fotografija, kao metodoloških alata u etnografskom istraživačkom procesu. Riječ je o istraživanju praksi stvaranja doma u kontekstu suvremenih izbjegličkih iskustava u Zagrebu. Budući da su među glavnim istraživačkim pitanjima pitanja povezuju li se ljudi, i na koje načine, s prostorima u kojima borave u izbjeglištvu te kako prostornim praksama i kretanjem gradom stvaraju značenjski ispunjena mjesta, autorica uz klasične etnološke i kulturnoantropološke metodološke tehnike poput sudioničkog promatranja, intervjuiranja i etnografije u hodu koristi i vizualne alate (mentalne karte grada, crteže, fotografije) koje su izrađivali sudionici istraživanja u prisustvu istraživačice. Fokus pritom nije samo na završnom vizualnom proizvodu već i na procesu njihova izrađivanja tijekom kojeg su sugovornici opisivali što i zašto crtaju/skiciraju/fotografiraju. Takve tehnike ponudile su nove i dotad skrivene uvide u živote istraživanih te su poticale razgovore o temama koje su sugovornicima važne, a bez vizualnih “pozadina” vjerojatno ne bi bile otvorene tijekom klasičnih sesija intervjuiranja. Izlaganje će pokazati kako su takvi materijali doprinijeli konstrukciji etnografskog znanja o izbjegličkim svakodnevicama u gradu, rasvijetliti neke od prednosti korištenja navedenih vizualnih alata kao dijela etnografskog istraživanja te ukazati na potencijalne zamke i izazove pri služenju ovim metodološkim tehnikama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija