Pregled bibliografske jedinice broj: 1243256
Molekularno oplemenjivanje bilja
Molekularno oplemenjivanje bilja / Pejić, Ivan ; Šatović, Zlatko (ur.). Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022 (monografija)
CROSBI ID: 1243256 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Molekularno oplemenjivanje bilja
(Molecular Plant Breeding)
Urednik/ci
Pejić, Ivan ; Šatović, Zlatko
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2022
Stranica
198
ISBN
978-953-8276-41-5
Ključne riječi
molekularno oplemenjivanje bilja ; analiza genetske raznolikosti ; pridružujuće kartiranje ; genomska selekcija
(molecular plant breeding ; genetic diversity analysis ; association mapping ; genomic selection)
Sažetak
Oplemenjivanje bilja dugotrajna je sofisticirana djelatnost koju obavlja osoblje sa specijaliziranim znanjima iz više znanstvenih područja i zahtijeva skupu infrastrukturu. Konačni su ishod oplemenjivanja bilja novi kultivari (sorte) poljoprivrednog bilja koji nastaju tijekom višegodišnjih ciklusa odabira. Novi, prinosniji kultivari, poboljšane kakvoće proizvoda, prilagođeni okolišnim i edafskim uvjetima ciljanog područja te otporni na biotske i abiotske stresove, temelj su razvitka poljoprivredne proizvodnje. Oplemenjivanje bilja kao djelatnost - kao i istraživanja iz područja biljne genetike, u Republici Hrvatskoj imaju dugu tradiciju. Suvremeno komercijalno oplemenjivanje bilja provodi se u privatnim tvrtkama i na javnim ustanovama koje hrvatskoj poljoprivredi osiguravaju veliku dodanu vrijednost. Udio je domaćih kultivara u strukturi sjetve najvažnijih poljoprivrednih kultura pozamašan i gospodarski vrlo značajan1. Posljednjih godina hrvatske oplemenjivačke kuće plasiraju svoje sjeme te otvaraju sestrinske tvrtke i u inozemstvu. Ta istraživačka i gospodarska djelatnost prepoznata je i uvrštena i u Strategiju pametne specijalizacije Republike Hrvatske. Pojam „molekularno oplemenjivanje bilja” odnosi se na primjenu dijagnostičkih molekularnih metoda te pratećih biometričkih metoda i računalnih alata koji omogućuju ubrzanje i povećanje preciznosti konvencionalnog oplemenjivačkog procesa bez izravnih manipulacija u genomu. Sadržaj ove znanstvene monografije obuhvaća pregled problema klasičnog oplemenjivanja bilja i sadašnje stanje primjene molekularnih metoda koje se danas obilno koriste u bazičnim i primijenjenim istraživanjima. Uz teoretsku osnovu različitih pristupa koji se koriste u molekularnom oplemenjivanju bilja u monografiji su navedene i brojne studije slučaja u kojima se opisuju rezultati konkretnih istraživanja provedenih u okviru Znanstvenog centra izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja (ZCI CroP-BioDiv). Ova je monografija prvenstveno namijenjena studentima diplomskih i poslijediplomskih studija iz područja biotehničkih i prirodnih znanosti. Želja nam je potaknuti mlade istraživače i oplemenjivače na uvođenje i razvoj novih strategija i tehnologija u oplemenjivanju bilja koje integriraju upotrebu biljnih genetskih izvora sa suvremenim metodama fenotipizacje i genotipizacije. Ovo djelo posvećujemo svim našim nekadašnjim, sadašnjim i budućim oplemenjivačima čiji su trud i rezultati rada nedovoljno prepoznati i cijenjeni, a putem novih kultivara i domaćeg sjemena daju velik doprinos poljoprivredi i ukupnom gospodarstvu Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
--KK.01.1.1.01.0005 - Znanstveni centar izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja (ZCI CroP-BioDiv) (Šatović, Zlatko; Liber, Zlatko) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb