Pregled bibliografske jedinice broj: 1243055
Redoksimorfne značajke kao pokazatelji režima vlaženja tla
Redoksimorfne značajke kao pokazatelji režima vlaženja tla // Journal of Central European agriculture, 23 (2022), 4; 862-880 doi:10.5513/JCEA01/23.4.3598 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1243055 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Redoksimorfne značajke kao pokazatelji režima
vlaženja tla
(Redoximorphic features as indicators of soil water
regime)
Autori
Rubinić, Vedran ; Bubalo, Ivan ; Durn, Goran
Izvornik
Journal of Central European agriculture (1332-9049) 23
(2022), 4;
862-880
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
morfologija tla, klasifikacija tla, hidromorfna tla, glejna tla, pseudoglejna tla
(soil morphology, soil classification, hydromorphic soils, Gleysols, Stagnosols)
Sažetak
Režim vlaženja tla, kao jedna od ključnih komponenti njegove ukupne plodnosti, odnosi se na količinu, zadržavanje i kretanje vode u tlu. Umjesto skupim i/ili dugotrajnim mjerenjima, on se može procijeniti na terenu, i to putem opisa morfoloških svojstava tla. Prekomjerno vlažena tla imaju specifičnu morfologiju, zbog koje se nazivaju hidromorfnima. Takva njihova morfologija proizlazi iz redoksimorfnih značajki (RMZ), koje se stvaraju redukcijom, premještanjem i oksidacijom oksida željeza i mangana. Hidromorfna tla su uglavnom glejna i pseudoglejna tla (ali i oglejena fluvijalna tla), koja su prekomjerno vlažena podzemnim, oborinskim i/ili poplavnim vodama. U skladu s njihovom globalnom rasprostranjenošću, morfologija tih tala se često opisuje i analizira korištenjem različitih pojmova i kriterija. To otežava usporedbu i klasifikaciju hidromorfnih tala, kao i njihovu upotrebu ili popravak. Ovaj pregledni rad opisuje i uspoređuje uobičajene RMZ, objašnjavajući mehanizme njihova nastanka. Zatim predlaže revidirane hrvatske pojmove za ove značajke, skovane u skladu s onima koje koriste međunarodni sustavi WRB-FAO i/ili Soil Taxonomy. Nadalje, rad se kritički osvrće na kriterije i pravila, koja se koriste za dijagnosticiranje RMZ prilikom klasifikacije hidromorfnih tala. Konačno, ovaj rad pokazuje da metodološki ispravan opis RMZ može pružiti brz uvid u ključne parametre režima vlaženja tla, kao što su mjesto i trajanje zasićenja tla vodom, podrijetlo viška vode u tlu, recentnost prekomjernog vlaženja tla, itd. Međutim, ovisno o ciljevima istraživanja i/ili prisutnim uvjetima u tlu, terenski opis profila tla možda neće uvijek moći u potpunosti zamijeniti kontinuirano terensko praćenje režima vlaženja tla i/ili laboratorijske i mikromorfološke analize tla.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-8054 - Zapadnoistarska antiklinala kao idealni prirodni laboratorij za proučavanje regionalnih diskordancija u karbonatnim stijenama (WIANLab) (Durn, Goran, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb,
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus