Pregled bibliografske jedinice broj: 1242634
Prirodna i kulturno-povijesna baština u regeneraciji i razvoju potresom pogođenog područja Sisačko-moslavačke županije
Prirodna i kulturno-povijesna baština u regeneraciji i razvoju potresom pogođenog područja Sisačko-moslavačke županije // Društvena i gospodarska revitalizacija Siska i Banije/Banovine / Čavrak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 153-182
CROSBI ID: 1242634 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prirodna i kulturno-povijesna baština u
regeneraciji i razvoju potresom pogođenog područja
Sisačko-moslavačke županije
(Natural and cultural-historical heritage in the
regeneration and development of the area of Sisak-
Moslavina County affected by the earthquake)
Autori
Lončar, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Društvena i gospodarska revitalizacija Siska i Banije/Banovine
Urednik/ci
Čavrak, Vladimir
Izdavač
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2022
Raspon stranica
153-182
ISBN
978-953-346-183-0
Ključne riječi
prirodna baština, kulturno-povijesna baština, prostor, identitet, zaštita i očuvanje, regeneracija, razvoj
(natural heritage, cultural-historical heritage, space, identity, protection and preservation, regeneration, development)
Sažetak
Potresom pogođeno područje Sisačko-moslavačke županije karakterizira prirodna i kulturno- povijesna baština međunarodnog i nacionalnog te regionalnog i lokalnog značenja. Ističu se očuvana prirodna područja iznimne biološke raznolikosti s brojnim strogo zaštićenim vrstama, kulturno- povijesne urbane i ruralne cjeline, pojedinačne povijesne građevine i lokaliteti te brojni izrazi i prakse nematerijalne kulture. Unatoč raznolikosti i vrijednosti, baština ovog prostora je neprepoznata, zanemarena i ugrožena. Potres koji je regiju pogodio u prosincu 2020. godine dodatno je otežao okolnosti očuvanja i korištenja baštine. Tada su teško stradale povijesne gradske jezgre i brojne povijesne građevine, a zbog drastičnih promjena životnog okruženja i okolnosti prekinute su djelatnosti i aktivnosti institucija, udruženja i zajednica važnih za očuvanje materijalne i nematerijalne baštine. Polazeći od suvremenih teorijskih promišljanja o baštini kao pokretaču i sredstvu razvoja te od europskih i svjetskih primjera dobre prakse, cilj je ovog poglavlja ukazati na potrebu očuvanja i korištenja baštine u svrhu regeneracije i razvoja potresom pogođenog područja Sisačko-moslavačke županije te dati osnovu za njezino uključivanje u strategije i planove obnove i oporavka nakon katastrofe. U radu se ističe potreba promišljene i planirane brige o baštini te razvoj regionalnih pristupa i modela kojima će se odgovoriti na kompleksne demografske, ekonomske, sociokulturne i okolišne izazove potresom pogođenog područja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti, Etnologija i antropologija