Pregled bibliografske jedinice broj: 1242611
Vizualni materijal u istraživanju i dokumentiranju materijalne kulture. Primjer istraživačkih praksi i stručnog rada u području tradicijske arhitekture i stanovanja
Vizualni materijal u istraživanju i dokumentiranju materijalne kulture. Primjer istraživačkih praksi i stručnog rada u području tradicijske arhitekture i stanovanja // Vizualno u etnologiji i kulturnoj antropologiji. godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva. Zagreb, 20.-21.listopada 2022. / Petrović Osmak, Željka ; Rubić, Tihana ; Blagaić Bergman, Marina ; Birt Katić, Danijela (ur.).
Zagreb: Hrvatsko etnološko društvo, 2022. str. 28-29 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1242611 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vizualni materijal u istraživanju i dokumentiranju
materijalne kulture. Primjer istraživačkih praksi
i stručnog rada u području tradicijske arhitekture
i stanovanja
(Visual material in the research and documentation
of material culture. An example of research
practices and professional work in the field of
traditional architecture and housing)
Autori
Lončar, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Vizualno u etnologiji i kulturnoj antropologiji. godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva. Zagreb, 20.-21.listopada 2022.
/ Petrović Osmak, Željka ; Rubić, Tihana ; Blagaić Bergman, Marina ; Birt Katić, Danijela - Zagreb : Hrvatsko etnološko društvo, 2022, 28-29
Skup
Vizualno u etnologiji i kulturnoj antropologiji : godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva. Zagreb, 20.-21.listopada 2022.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.10.2022. - 21.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
vizualni materijali, metodologija istraživanja, materijalna kultura, tradicijska arhitektura i stanovanje, crteži Zbirke arhitekture Muzeja za umjetnost i obrt
(visual materials, research methodology, material culture, traditional architecture and housing, drawings from the Architecture Collection of the Museum of Arts and Crafts)
Sažetak
Metodologija istraživanja materijalne kulture nužno uključuje vizualni materijal, kao sredstvo u procesu prikupljanja i bilježenja podataka i kao sredstvo interpretiranja građe i izlaganja istraživačkih rezultata. U istraživanju arhitekture različite tehnike i mediji pokazuju prednosti i nedostatke u terenskom bilježenju i analizi promatranog ili usmeno posredovanog, kao i u dokumentiranju, interpretiranju i prezentaciji rezultata. Na karakteristike vizualnog materijala utjecaj može, između ostalog, imati dostupnost tehnike i njene mogućnosti, vještine istraživača, ali i istraživačke politike i trendovi određenih razdoblja. Zahvaljujući istraživačima iz nekoliko različitih disciplina i područja stručne djelatnosti tradicijska arhitektura i stanovanje kontinuirano se istražuje i dokumentira od druge polovice 19. stoljeća. Rezultat je mnogobrojna i raznolika pisana i vizualna građa. U izlaganju se govori o odabranim primjerima vizualnih materijala nastalih tijekom 19. i 20. stoljeća, među kojima su terenske skice, crteži (3D, tlocrta, presjeka, situacija), fotografije, i karate. U analizi se iznose i kompariraju karakteristike vizualnih materijala, te objašnjavaju u širem kontekstu specifičnih zahtjeva ili trendova pojedinih razdoblja (npr. pristupi istraživanju, odabir istraživanih pojava, način prikupljanja i sistematizacije građe i dr.). Također, otvaraju se i pitanja o mogućnostima tj. poteškoćama njihovog suvremenog korištenja i interpretiranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti, Etnologija i antropologija