Pregled bibliografske jedinice broj: 1242607
Graditeljsko naslijeđe i prostorni identitet Banovine/Banije nakon potresa
Graditeljsko naslijeđe i prostorni identitet Banovine/Banije nakon potresa // Banija kao metafora i metonimija : godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku : Glina/Zagreb, 5. i 6. listopada 2022. / Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Prica, Ines ; Vukšić, Ana-Marija (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF), 2022. str. 10-10 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1242607 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Graditeljsko naslijeđe i prostorni identitet
Banovine/Banije nakon potresa
(Architectural heritage and spatial identity of
Banovina/Banija after the earthquake)
Autori
Lončar, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Banija kao metafora i metonimija : godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku : Glina/Zagreb, 5. i 6. listopada 2022.
/ Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Prica, Ines ; Vukšić, Ana-Marija - Zagreb : Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF), 2022, 10-10
Skup
Banija kao metafora i metonimija : godišnji znanstvenostručni skup Instituta za etnologiju i folkloristiku
Mjesto i datum
Glina/Zagreb, Hrvatska, 05.10.2022. - 06.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Banovina/Banija, potres, graditeljsko naslijeđe, prostorni identitet
(Banovina/Banija, earthquake, architectural heritage, spatial identity)
Sažetak
Banovina/Banija je dominantno ruralni prostor s brojnim povijesnim seoskim naseljima i malim povijesnim gradovima koji su gospodarska, ekonomska, društvena i kulturna središta regije. Urbane povijesne cjeline razvile su se na lokacijama koje obilježava kontinuitet naseljavanja i geostrateška važnost. Današnji izgled duguju najvećim dijelom urbanom i arhitektonskom oblikovanju tijekom 18. i 19. stoljeća, tijekom razdoblja Vojne krajine. Tijekom istog je razdoblja, i kasnije u 20. st. nastao i veliki broj građevina u ruralnom prostoru, između ostalog zgrade škola, crkava, kapela, župnih domova, vatrogasnih i društvenih domova i dr., koje su važne za identitet pojedinih mjesta i regije u cjelini. Potresi koji su u prosincu 2020. godine i tijekom 2021. godine pogodili regiju uzrokovali su oštećenja velikog broja građevina u gradskim i seoskim naseljima te nestajanje slojeva graditeljskog nasljeđa. Razbolje i situacija nakon katastrofe predstavlja kritični trenutak za identitet prostora, osjećaja mjesta, povijesne ambijente i graditeljsku baštinu, te pokazuje potrebu za promišljenom i planiranom brigom o prostoru i ljudima. U izlaganju se iznose primjeri iz inozemstva koji adresiraju dva ozbiljna izazova u području graditeljskog naslijeđa i prostornog identiteta: veliki broj praznih i napuštenih građevina te novu izgradnju. Izneseni primjeri mogu bili poticajni stručnjacima, lokalnim čelnicima i stanovnicima u iznalaženju mogućih rješenja na trenutne izazove uzrokovane potresom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti, Etnologija i antropologija