Pregled bibliografske jedinice broj: 1242517
Prevalencija i zdravstvena skrb bolesnika s pneumotoraksom u Općoj bolnici Varaždin
Prevalencija i zdravstvena skrb bolesnika s pneumotoraksom u Općoj bolnici Varaždin, 2022., diplomski rad, preddiplomski, Sveučilište Sjever / Odjel za sestrinstvo, Varaždin
CROSBI ID: 1242517 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prevalencija i zdravstvena skrb bolesnika s
pneumotoraksom u Općoj
bolnici Varaždin
(Prevalence and health care of patients with
pneumothorax in General
hospital Varaždin)
Autori
Korpar, Mirna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Sveučilište Sjever / Odjel za sestrinstvo
Mjesto
Varaždin
Datum
29.09
Godina
2022
Stranica
49
Mentor
Herak, Ivana
Ključne riječi
pneumotoraks ; sestrinska skrb ; spontani pneumotoraks ; traumatski pneumotoraks
(pneumothorax ; nursing care ; spontaneous pneumothorax ; traumatic pneumothorax)
Sažetak
Pneumotoraks je čest medicinski problem na globalnoj razini, a razvija se kao posljedica različite etiologije. Označava medicinsko stanje koja se opisuje prisutnošću zraka u pleuralnom prostoru, odnosno izmeĎu pluća i stijenke prsnog koša. Dvije vrste pneumotoraksa u grubo jesu traumatski i atraumatski. Podtipovi atraumatskog pneumotoraksa jesu primarni i sekundarni. U većini slučajeva, dijagnoza počiva na rendgenskom skeniranju, dok se manji pneumotoraks ponekad ne vidi na rendgenskoj snimci, već se dijagnosticira kompjuteriziranom tomografijom (CT) ili ultrazvučnim pregledom. Liječenje ovisi o vrsti i načinu nastanka pneumotoraksa. Zadaće medicinske sestre/tehničara opisuju se od samog prijema bolesnika u bolnicu, uzimanje anamnestičkih podataka, informacija o eventualnoj traumi, praćenje općeg stanja te stanja svijesti bolesnika, asistiranje prilikom dijagnostike, zahvata i liječenja bolesnika. Medicinska sestra/tehničar pruža emocionalnu podršku bolesniku te njegovoj obitelji, prati izgled izlučevina, kontrolira rad aparata koji su neophodni za liječenje pneumotoraksa ili za praćenje stanja bolesnika, obavještava liječnika o svakom odstupanju od normalnog u vezi stanja bolesnika. Cilj istraživanja bio je prikazati prevalenciju te potrebu za zdravstvenom skrbi hospitaliziranih bolesnika s dijagnozom pneumotoraksa u Općoj bolnici Varaždin u vremenskom periodu od 1.1.2019. do 31.12.2021. godine. Ovim istraživanjem dolazi se do zaključka kako više obolijevaju osobe muškog roda, osobe starije od 60 godina, te osobe s dijagnozom spontanog pneumotoraksa. Govoreći o vrsti liječenja, vidljiva je najveća zastupljenost kirurškog postavljanja torakalnog drena naspram konzervativnog liječenja. Broj dana drenaže, tj. njezino uklanjanje najčešći je unutar jednog tjedna. Sa tom stavkom se povezuje i broj dana hospitalizacije koji je najčešći unutar jednog tjedna. Kategorizacija bolesnika prvi dan hospitalizacije te posljednji dan hospitalizacije skoro je jednaka, tj. ostala je nepromijenjena, pa je tako većina bolesnika kategorizirana kategorijom 1 prilikom prijema i otpusta bolesnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)