Pregled bibliografske jedinice broj: 12423
Evalvacija rehabilitacije u zajednici
Evalvacija rehabilitacije u zajednici // Program i sažeci : Simpozij o integralnoj rehabilitaciji s posebnim osvrtom na ozlijeđene u Domovinskom ratu u Hrvatkoj / Bobinac-Georgievski, Ana (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, 1997. str. 59-59 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 12423 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Evalvacija rehabilitacije u zajednici
(Evaluation of the Community Based Rehabilitation)
Autori
Mihalić, Anka ; Knežević, Manda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Program i sažeci : Simpozij o integralnoj rehabilitaciji s posebnim osvrtom na ozlijeđene u Domovinskom ratu u Hrvatkoj
/ Bobinac-Georgievski, Ana - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, 1997, 59-59
Skup
Simpozij o integralnoj rehabilitaciji s posebnim osvrtom na ozlijeđene u Domovinskom ratu u Hrvatskoj
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 18.09.1997. - 19.09.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Prema zajedničkim stavovima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Organizacije UN za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) i Međunarodne organizacije rada (ILO); Rehabilitacija u zajednici (RUZ) je strategija društva za rehabilitaciju, izjednačavanje mogućnosti i socijalnu integraciju svih osoba smanjenih sposobnosti.
RUZ se ostvaruje zajedničkim djelovanjem osoba smanjenih sposobnosti, njihovih obitelji kao i službi u zajednici: zdravstvenih, obrazovnih, socijalnih, društveno-političkih, športskih i dr.
Rehabilitacija u zajednici usmjerena je na pronalaženje i rješavanje mogućnosti poboljšanja kvalitete življenja osoba s invalidnošću kao i na davanje prava osobi s invalidnošću da preuzme odgovornost i kontrolu svojeg življenja.
Praćenje i samoocjenjivanje osnovni su elementi svakog RUZ programa. Praćenjem se obuhvaćaju: rezultati rada djelatnika RUZ-a, mjesne uprave, rehabilitacijskih djelatnika i odgovornih koordinatora.
Samoocjenjivanje je metoda evalvacije koji primjenjuju svi sudionici u RUZ-u uključivši osoba na rehabilitaciji i njihove obitelji. Rezultati praćenja i samoocjenjivanja su osnova za planiranje RUZ-a u lokalnoj zajednici.
Evalvacija nije nešto što se radi na kraju programa ili kada je završeno financiranje nego se radi za vrijeme intervencije. U stvari evalvacijski plan trebao bi se razvijati za vrijeme planiranja projekta prije nego što počnu aktivnosti. To je direktna veza između evalvacije i plana. Prva stepenica u planiranju je organizacija kako možemo doći do potrebnih informacija o svojim aktivnostima. Praćenje i evalvacija su dva aspekta u evalvacijskom procesu.
Osnova za djelovanje RUZ-a je sveobuhvatna evalvacija. Nema recepta po kojem treba djelovati RUZ. Svaki RUZ je različit, ovisno o lokalnoj zajednici, njenoj organizaciji i razvijenosti - ekonomskoj, kulturnoj, društvenoj te potrebama osoba s invalidnošću s tog područja. I upravo na osnovu toga rehabilitacija u zajednici razvija svoje programe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA