Pregled bibliografske jedinice broj: 12422
Mjesto rehabilitacije u zajednici u kontinuitetu rehabilitacije
Mjesto rehabilitacije u zajednici u kontinuitetu rehabilitacije // Program i sažeci : Simpozij o integralnoj rehabilitaciji s posebnim osvrtom na ozlijeđene u Domovinskom ratu u Hrvatskoj / Bobinac-Georgievski, Ana (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, 1997. str. 47-47 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 12422 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjesto rehabilitacije u zajednici u kontinuitetu rehabilitacije
(The place of Community Based Rehabilitation in the continuity of rehabilitation)
Autori
Bobinac-Georgievski, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Program i sažeci : Simpozij o integralnoj rehabilitaciji s posebnim osvrtom na ozlijeđene u Domovinskom ratu u Hrvatskoj
/ Bobinac-Georgievski, Ana - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, 1997, 47-47
Skup
Simpozij o integralnoj rehabilitaciji s posebnim osvrtom na ozljeđene u Domovinskom ratu u Hrvatskoj
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 18.09.1997. - 19.09.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Rehabilitacija u zajednici (RUZ) razvija se kao drugačiji pristup onemoćalim članovima zajednice, zauzimajući se za njihovo aktivno sudjelovanje u životu. Za ostvarenje ove ideje Ujedinjeni narodi i svjetske organizacije "WHO, ILO, UNESCO", preporučili su državama članicama dokumente koji će osigurati strategiju za uvođenje i provedbu RUZ (1,2).
Cilj je ovog prikaza ukazati na mjesto RUZ u kontinuitetu skrbi. Nezgoda ili bolest s kroničnim posljedicama značajno remeti prijašnji normalan život. Pokreće se sustav skrbi koji tradicionalno ima jesno definirane postupke akutne skrbi i bolničke rehabilitacije. U tome sustavu RUZ je za sada još nedovoljno organizirana sastavnica u kontinuitetu skrbi. Mjesto joj je uz službu primarne skrbi, zdravstvene i socijalne zaštite.
Dajući aktivnu ulogu značajnom bližem članu obitelji i laičkoj potpori zajednice, RUZ ih podučava, podiže motivaciju i podržava njihove vlastite potencijale glede reintegracije pojedinca koji teži normalizaciji života i poslije kroničnog oštećenja. Postojeće elemente skrbi u zajednici RUZ uključuje racionalno i ciljano.
Svi sudionici u mreži skrbi u zajednici RUZ trebaju međusobno komunicirati. Komunikacija se odvija po horizontali među svim značajnim čimbenicima za sveobuhvatnu pomoć u zajednici, ali i po vertikalnoj liniji uključujući više razine odlučivanja i specijalnu skrb u specijaliziranim ustanovama.
Sa stanovišta osobe s potrebama za rehabilitacijom RUZ postaje naročito aktualan u kasnijoj fazi, nakon poduzetih mjera glede oštećenja organa i nakon usvojenih vještina za aktivnosti svakodnevnog života. Ovo je vrijeme u kontinuitetu rehabilitacije kada se pretpostavlja osobna psihofizička reintegracija i slijedi faza ponovnog građenja međuljudskih odnosa te približavanja prijateljima i obitelji. Na kraju slijedi uključivanje u kreativan i produktivan život, što je cilj svake uspješne rehabilitacije i integracije. U ovoj fazi rehabilitacije provedba RUZ omogućit će svakom pojedincu njegovo mjesto u zajednici.
Uz mjere socijalne države od najviše vlasti do lokalne uprave i samouprave za provedbu RUZ u praksi, značajni su stavovi i ponašanje neposrednih sudionika u kontinuitetu skrbi, rehabilitacijskih stručnjaka i laika kao i samih osoba na rehabilitaciji i njihovih obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA