Pregled bibliografske jedinice broj: 1241921
Ujevićeva poetička razmatranja u Jadranskoj pošti
Ujevićeva poetička razmatranja u Jadranskoj pošti // A(tra)kcija Ujević: avangarda, angažman i revolucija u delu Tina Ujevića / Jović, Bojan ; Čolak, Bojan (ur.).
Beograd: Institut za književnost i umetnost u Beogradu, 2022. str. 143-156 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1241921 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ujevićeva poetička razmatranja u Jadranskoj pošti
(Ujević's poetic considerations in Jadranska pošta)
Autori
Josić, Ljubica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
A(tra)kcija Ujević: avangarda, angažman i revolucija u delu Tina Ujevića
/ Jović, Bojan ; Čolak, Bojan - Beograd : Institut za književnost i umetnost u Beogradu, 2022, 143-156
ISBN
978-86-7095-293-5
Skup
A(tra)kcija Ujević: avangarda, angažman i revolucija u delu Tina Ujevića
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 31.05.2018. - 01.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Jadranska pošta ; Tin Ujević ; feljtoni ; eseji ; autobiografski zapisi ; futurizam ; nadrealizam ; drainizam
(Jadranska pošta ; Tin Ujević ; feuilletons ; essays ; autobiographical notes ; Futurism ; Surrealism ; Drainism)
Sažetak
U radu se analizira generički raznovrstan, a brojčano zamašan Ujevićev opusni razdjel objavljen u Jadranskoj pošti gotovo u cijelosti tijekom 1930. Polazi se od tvrdnje da je te Ujevićeve novinske tekstove moguće promatrati kao diskursno rasterećen metakomentar mnogovrsnih poetičkih i stilističkih pitanja pokrenutih ili permanentno sadržanih u njegovu fikcijskome opusu, ali i sagledati kao Ujevićevo kritičko sintetiziranje koncepata avangardnoga pjesništva (futurizma i nadrealizma) te u nekim segmentima kao obračunavanje s tadanjom recepcijom njegove pripadnosti pojedinim pjesničkim krugovima. Predmet analize su autorove zamjedbe o poetičkim pitanjima u širem smislu, primjerice o odnosu originalnosti i nasljedovanja u umjetnosti i književnosti, napose avangardnome pjesništvu kojemu Ujević propituje inovacijsko načelo u futurističkoj i nadrealističkoj poetici. Analiza uključuje i Ujevićev stav prema novinarstvu, odnosno njegovo definiranje vlastitoga stila u oprjeci prema publicističkomu stilu. Kako taj dio Ujevićeva stvaralaštva nije bio dosad, u cjelini splitskoga korpusa, koliko mi je poznato, analiziran iz navedenih aspekata, cilj je pridonijeti potpunijoj slici inače fragmentiranih i disperziranih Ujevićevih poetičkih i stilističkih uvida. Na temelju provedene analize donose se zaključci o Ujevićevu promišljanju vlastitih te kolektivnih obilježja književnoga djela u kontekstu umjetničkih strujanja 1920-ih i početkom 1930-ih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija