Pregled bibliografske jedinice broj: 1241835
Mate Ujević i gradišćanski Hrvati
Mate Ujević i gradišćanski Hrvati // Dani Mate Ujevića, 2021. Knjižica sažetaka / Jović, Marija ; Gudelj, Krešimira ; Lasić, Josip (ur.).
Imotski: Gradska knjižnica Don Mihovil Pavlinović, 2021. str. 20-20 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1241835 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mate Ujević i gradišćanski Hrvati
(Mate Ujević and Burgenland Croats)
Autori
Bacalja, Robert ; Ivon, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Dani Mate Ujevića, 2021. Knjižica sažetaka
/ Jović, Marija ; Gudelj, Krešimira ; Lasić, Josip - Imotski : Gradska knjižnica Don Mihovil Pavlinović, 2021, 20-20
ISBN
978-953-49595-0-3
Skup
Dani Mate Ujevića 2021.
Mjesto i datum
Imotski, Hrvatska, 15.07.2021. - 17.07.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Mate Ujević, gradišćanski Hrvati, Ignac Horvat, povijest hrvatske književnosti, 1930-te godine.
(Mate Ujević, Burgenland Croats, Ignac Horvat, history of the Croatian literature, 1930s.)
Sažetak
Analizira se odnos i suradnja Mate Ujevića i gradišćanskih Hrvata 1930-ih godina. Suradnja Mate Ujevića s gradišćanskim Hrvatima, posebice Ignacom Horvatom, započela je u Zagrebu 1930. godine kada su na Ujevićev poziv na Euharistijski kongres u Zagrebu stigli, uz Ignaca Horvata, Slavko Marhold i Fridrik Alfons. Nakon prvog susreta u Zagrebu, Horvatu izlazi knjiga pripovijesti Gradišćanke 1930. godine u izdanju Hrvatskog književnog društva sv. Jeronima (s pogovorom Mate Ujevića). S druge strane Ujevićeva Hrvatska književnost izlazi 1932. godine, u kojoj se referira na književnost Hrvata Bunjevaca i gradišćanskih Hrvata kao na integralan dio hrvatske književnosti. Poslije, 1934. godine, objavljena je i njegova minuciozna studija Gradišćanski Hrvati, koja je doživjela čak dva izdanja, također u izdanju Hrvatskog književnog društva sv. Jeronima u Zagrebu. Ujević u obje knjige ističe tješnju potrebu povezivanja matične domovine i zapadnougarskih (gradišćanskih) Hrvata. Izdvaja i recentne gradišćanskohrvatske autore dvadesetog stoljeća Karalla, Meršića Miloradića, Blaževića i Horvata, pritom se nadovezujući na prethodna istraživanja (Kukuljević-Sakcinski, Ljubić, Kurelac, Kuhač, Milčinović i dr.). Riječ je o novom okviru suradnje koju je inicirao Mate Ujević, a koja se očituje u nizu pokrenutih aktivnosti u kojima su se gradišćanski Hrvati oslanjali na matičnu kulturu.
Izvorni jezik
Hrvatski