Pregled bibliografske jedinice broj: 12418
WHO regionalni model za fizikalnu rehabilitaciju : Aktivnosti jedinice za rehabilitaciju u zajednici OB Sveti Duh - Dom zdravlja Trnje, Zagreb
WHO regionalni model za fizikalnu rehabilitaciju : Aktivnosti jedinice za rehabilitaciju u zajednici OB Sveti Duh - Dom zdravlja Trnje, Zagreb // Program i sažeci : Simpozij o integralnoj rehabilitaciji s posebnim osvrtom na ozlijeđene u Domovinskom ratu u Hrvatskoj / Bobinac-Georgievski, Ana (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, 1997. str. 43-43 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 12418 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
WHO regionalni model za fizikalnu rehabilitaciju : Aktivnosti jedinice za rehabilitaciju u zajednici OB Sveti Duh - Dom zdravlja Trnje, Zagreb
(WHO regional model for physical rehabilitation: Activities of the Unit for Community Based Rehabilitation Sveti Duh General Hospital - House of Health Trnje)
Autori
Jakšić, Mirka ; Bobinac-Georgievski, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Program i sažeci : Simpozij o integralnoj rehabilitaciji s posebnim osvrtom na ozlijeđene u Domovinskom ratu u Hrvatskoj
/ Bobinac-Georgievski, Ana - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, 1997, 43-43
Skup
Simpozij o integralnoj rehabilitaciji s posebnim osvrtom na ozlijeđene u Domovinskom ratu u Hrvatskoj
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 18.09.1997. - 19.09.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Od lipnja 1996. godine Svjetska zdravstvena organizacija provodi program "Regionalni model za fizikalnu rehabilitaciju, Zagreb", koji ima četiri cilja: trajno obrazovanje i usavršavanje, razvitak centara za rehabilitaciju u zajednici (RUZ), prikupljanje podataka i koordinaciju aktivnosti s nacionalnim i međunarodnim partnerima. WHO projekt u praksi se provodi suradnjom s timom RUZ koji djeluje u Specijalnoj jedinici za rehabilitaciju u zajednici.
Glavna aktivnost tima RUZ je razvijanje koncepta i prakse rehabilitacije u zajednici. Edukacijska aktivnost je uz praktičan rad, u razdoblju od rujna 1996, do rujna 1997, predstavljala najvažniji vid djelovanja RUZ tima. Održano je devet seminara u kojima je sudjelovalo 334 sudionika iz cijele Hrvatske te 41 edukacijski sastanak tima. Obrazovanje je bilo usmjereno na povećanje znanja i vještina rehabilitacijskih djelatnika u zajednici, podizanje svijesti o problemima osoba smanjenih sposobnosti ("invalida") i na promidžbu RUZ pristupa.
Na praktičnom planu najznačajnije je ostvarenje tim RUZ, sastavljen od djelatnika bolnice, doma zdravlja i područne socijalne skrbi te predstavnika pokreta neovisnog življenja. Rad na izgradnji tima bio je naročito intenzivan u prvih šest mjeseci razvoja programa. Uz 15 hrvatskih djelatnika (fizioterapeuta i radnih terapeuta, liječnika fizijatra, i drugih, socijalnog radnika, patronažne sestre i predstavnika pokreta neovisnog življenja) izgradnju tima RUZ poduprli su kanadski suradnici (njih 7) kroz međunarodnu suradnju u hrvatsko - kanadskom projektu "Razvoj rehabilitacije u zajednici u Hrvatskoj". Tim RUZ je sačinio algoritam prijema i tijek aktivnosti, te kriterije za uključivanje u program RUZ. Obuhvaćene su osobe s oštećenjem kralješnične moždine, oštećenjem mozga, mišićno - koštanim oštećenjima, cerebrovaskularnim, reumatskim i drugim kroničnim bolestima s popratnim gubicima sposobnosti, djeca i odrasli.
U proteklom jednogodišnjem razdoblju ostvarena su 1543 praktična zadatka. Najveći broj od toga izveden je individualnim pristupom (1003); zatim grupnom edukacijom (328); savjetima i vježbama u kući (131); timskim pristupom (67) i drugim vidovima pomoći (14). U prosjeku se u program mjesečno uključuje 35 novih korisnika, koji ga završe kroz 6 posjeta (statistički podaci za razdoblje ožujak - srpanj 1997).
Specijalna jedinica za rehabilitaciju u zajednici je organizacioni dio Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Opće bolnice "Sveti Duh", koja je preuzela vodeću ulogu u razvojnim projektima uvođenja RUZ u Hrvatskoj. Nastanak i razvoj Specijalne jedinice rezultat je stečenih okolnosti i potreba za modelom rehabilitacije u zajednici. Ovaj model mogao bi biti korišten i za razvoj RUZ programa u drugim sredinama u Hrvatskoj, sukladno njihovim raspoloživim mogućnostima i potrebama za organizirano djelovanje u rehabilitaciji u zajednici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA