Pregled bibliografske jedinice broj: 1241777
Potenciometrijski senzori za određivanje željezovih(III) kationa
Potenciometrijski senzori za određivanje željezovih(III) kationa // Kemija u industriji : časopis kemičara i tehnologa Hrvatske (2023) (pregledni, prihvaćen)
CROSBI ID: 1241777 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Potenciometrijski senzori za određivanje
željezovih(III) kationa
(Potentiometric sensors for iron(III) cations
determination)
Autori
Paut, Andrea ; Prkić, Ante ; Mitar, Ivana ; Guć, Lucija
Vrsta, podvrsta
Radovi u časopisima,
pregledni
Izvornik
Kemija u industriji : časopis kemičara i tehnologa Hrvatske (2023)
Status rada
Prihvaćen
Ključne riječi
željezovi(III) kationi, potenciometrija, ionsko-selektivne elektrode
(ferric cations, potentiometry, ion-selective electrodes)
Sažetak
Elektrokemijski senzori imaju sposobnost pretvorbe elektrokemijske reakcije koja se odvija između analita i elektrode, u analitički koristan signal. Potenciometrijski senzori, ionsko-selektivne elektrode, kao važan član obitelji elektrokemijskih senzora, u središtu su brojnih istraživanja već gotovo cijelo stoljeće. Njihov stalni razvoj te kombinacija s razvojem drugih znanstvenih i tehnoloških područja osigurali su im širok spektar primjene. Svojstva ionsko- selektivnih elektroda kao što su jednostavnost metode, niska cijena, mala veličina senzora, kratko vrijeme očitavanja signala i pouzdanost učinila su ih vrijednim konkurentima među brojnim sofisticiranijim metodama za određivanje koncentracije analita u širokom spektru različitih realnih uzoraka bez ili uz minimalnu obradu uzorka. S obzirom na široku distribuciju i visoku važnost željezovih(III) kationa u ljudskom organizmu ali i okolišu, postoji visoka potreba za razvojem analitičkih alata za njihovo brzo i efikasno određivanje. U ovom je radu predstavljen niz literaturnih izvora koji obrađuju razvoj potenciometrijskih senzora korištenih za određivanje željezovih(III) kationa s naglaskom na znanstvene radove objavljene u posljednjem desetljeću. Iz spomenutih literaturnih izvora uspoređeni su aktivni centri senzora, linearno dinamičko područje, granica detekcije te promjene potencijala u ovisnosti o koncentraciji analita. Također, utvrđeno je kako su Fe3+ kationi uspješno određeni u brojnim realnim uzorcima poput farmaceutskih pripravaka, bioloških uzoraka, različitim uzorcima vode (pitkoj, otpadnoj, mineralnoj…), prehrambenim proizvodima poput zelenog i crnog čaja i dr. Upravo zbog širokog linearnog područja, niske granice detekcije te širokog spektra realnih uzoraka u kojima ih je moguće primijeniti, ionsko-selektivne elektrode su perspektivni kandidati za zamjenu nekih sofisticiranijih metoda za određivanje željezovih(III) kationa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-6282 - Razvoj novih membrana za ionsko-selektivne elektrode s dodatkom nanočestica metala i metalnih oksida (NANOISEM) (Prkić, Ante, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)