Pregled bibliografske jedinice broj: 1241766
Modifikacija elektrokemijskih senzora nanočesticama metalnih oksida
Modifikacija elektrokemijskih senzora nanočesticama metalnih oksida // Kemija u industriji : časopis kemičara i tehnologa Hrvatske (2023) (pregledni, prihvaćen)
CROSBI ID: 1241766 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modifikacija elektrokemijskih senzora nanočesticama
metalnih oksida
(Electrochemical sensors modification with metal
oxide nanoparticles)
Autori
Paut, Andrea ; Prkić, Ante ; Mitar, Ivana ; Guć, Lucija
Vrsta, podvrsta
Radovi u časopisima,
pregledni
Izvornik
Kemija u industriji : časopis kemičara i tehnologa Hrvatske (2023)
Status rada
Prihvaćen
Ključne riječi
elektrokemijski senzori ; nanočestice metalnih oksida ; nanočestice željezovih oksida ; nanočestice aluminijevog oksida ; nanočestice cinkovog oksida ; nanočestice bakrovih oksida
(electrochemical sensors ; nanoparticles of metal oxides ; nanoparticles of iron oxides ; nanoparticles of aluminum oxide ; nanoparticles of zinc oxide ; nanoparticles of copper oxides)
Sažetak
Elektrokemijski senzori su zbog svoje jednostavnosti izrade i upotrebe u kontinuiranom razvoju već više od stoljeća te su brojnim modifikacijama dosegli brojna poboljšanja što se posebno odnosi na povećanje osjetljivosti i selektivnosti, proširenje linearnog dinamičkog područja te sniženje granice dokazivanja analita. Spomenuta poboljšanja posljedica su noviteta u samoj izvedbi i izgledu elektrokemijskih senzora, kao i sve češćeg korištenja različitih nano materijala kao modifikatora. Među najčešće korištenim modifikatorima su upravo nanočestice metalnih oksida koje se u senzorima pojavljuju samostalno ili u kombinaciji s drugim materijalima. Posebno se ističe kombinacija nanočestica metalnih oksida i grafena ili (reduciranog) grafenovog oksida. Navedena dva materijala sinergijski djeluju s obzirom da su grafenski slojevi zaduženi za bolju električnu vodljivost, a nanočestice metalnih oksida za sprječavanje njihove agregacije. Također, česta je i kombinacija s višeslojnim ili jednoslojnim ugljikovim nanocijevčicama te nanočesticama metala. Postoje radovi u kojima su kombinirane različite vrste nanočestica metalnih oksida, što je posebno istaknuto kod kombinacije Al2O3 i ZnO. Osim aluminijevog i cinkovog oksida, u ovom radu je prikazan pregled literature korištenih nanočestica željezovih i bakrovih oksida u procesu modifikacije elektrokemijskih senzora. Uz to, prikazani su podatci o analitu, metode određivanja, linearno dinamičko područje senzora te granica dokazivanja analita. Očit je širok spektar vrsta analita čije je određivanje moguće ovakvim vrstama senzora kao i širok spektar elektroanalitičkih metoda koje su prilikom toga korištene. Ipak, među metodama su najzastupljenije voltametrijske, dok je potenciometrijska metoda korištena u svega nekoliko referenci.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-6282 - Razvoj novih membrana za ionsko-selektivne elektrode s dodatkom nanočestica metala i metalnih oksida (NANOISEM) (Prkić, Ante, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)