Pregled bibliografske jedinice broj: 1241409
Izazovi djelovanja interne revizije u uvjetima inflacije
Izazovi djelovanja interne revizije u uvjetima inflacije // Pripreme računovodstva i financija za uvođenje eura / Gulin, Danimir (ur.).
Zagreb - Mali Lošinj: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2022. str. 103-123 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1241409 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi djelovanja interne revizije u uvjetima
inflacije
(Challenges of internal auditing in inflation
conditions)
Autori
Tušek, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Pripreme računovodstva i financija za uvođenje eura
/ Gulin, Danimir - Zagreb - Mali Lošinj : Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2022, 103-123
ISBN
978-953-277-138-1
Skup
Pripreme računovodstva i financija za uvođenje eura
Mjesto i datum
Mali Lošinj, Hrvatska, 09.06.2022. - 11.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
inflacija, rizici u uvjetima inflacije, interna revizija, upravljanje rizicima, revizijski angažmani, savjetodavni angažmani, agilna interna revizija
(inflation, risks in inflation conditions, internal audit, risk management, audit engagements, consulting engagements, agile internal audit)
Sažetak
U kriznim vremenima i uvjetima recentnih ekonomskih poremećaja, globalno i lokalno, javlja se izloženost poduzeća brojnim poznatim i nepoznatim rizicima. Kada je riječ o recentnoj inflaciji koja je u određenoj mjeri posljedica pandemije Covid-19, a u najvećoj mjeri rezultat brojnih sankcija Ruskoj Federaciji zbog njihove invazije na Ukrajinu te izazovima s kojima se u takvim okolnostima suočavaju funkcije interne revizije, općenito i široko govoreći mogu se istaknuti neposredni rizici povezani s nemogućnosti učinkovitog planiranja i predviđanja, upravljanjem rastućim troškovima i ostalim rashodima poslovanja te nemogućnosti učinkovitog prilagođavanja cijena radi održavanja marže i profitabilnosti poduzeća. Uz neposredne rizike, postoje brojni drugi rizici drugog i trećeg reda koji se mogu razviti u inflatornom okruženju i koje interni revizor mora uzeti u obzir. Ti se rizici mogu odnositi na poremećaje u proizvodnim tokovima i lancima nabave, rizike prijevare i namjernog zaobilaženja kontrola, povećanja kamatnih stopa i utjecaj na tržišta kapitala, upravljanje likvidnosti, upravljanje zalihama, upravljanje dugovima, upravljanje talentima, upravljanje prodajnim procesima (prihodima) i tome slično. U ovom se radu detaljnije obrađuju prethodno navedeni neposredni rizici kao i rizici drugog i treeg reda koji moraju biti na radaru funkcije interne revizije u recentnom inflatornom okruženju kao i ostali relevantni izazovi djelovanja interne revizije u uvjetima inflacije.
Izvorni jezik
Hrvatski