Pregled bibliografske jedinice broj: 12404
Vizija razvoja rehabilitacije u zajednici u Republici Hrvatskoj
Vizija razvoja rehabilitacije u zajednici u Republici Hrvatskoj // Rehabilitacija u zajednici / Bobinac-Georgievski, Ana (ur.).
Zagreb: Opće bolnica "Sveti Duh", 1998. str. 24-26 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 12404 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vizija razvoja rehabilitacije u zajednici u Republici Hrvatskoj
(The vision for CBR in the Republic of Croatia)
Autori
Bobinac-Georgievski, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Rehabilitacija u zajednici
/ Bobinac-Georgievski, Ana - Zagreb : Opće bolnica "Sveti Duh", 1998, 24-26
Skup
Prva hrvatsko-kanadska tematska konferencija o projektu Razvoj rehabilitacije u zajednici u RH za pozvane sudionike
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.01.1998. - 21.01.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Razvoj rehabilitacije u zajednici (RUZ) može se projicirati kroz utvrđivanje, prihvaćanje i primjenu strategije koja će omogućiti djelu pučanstva s rehabilitacijskim potrebama podjednak izbor zadovoljavanja svojih ljudskih potreba kao i preostaloj zdravoj populaciji. Prema težini onesposobljenja u sveukupnoj populaciji očekujemo oko jedan posto vrlo teških, do 10 posto umjerenih onesposobljenja a do 30 posto ljudi jedne zajednice pogođeno je u svezi pojave onesposobljenosti u bliske osobe.
Vizija skrbi za osobe s onesposobljenjem (OsO)/invaliditetom sadrži:
- optimalan tijek rehabilitacije u kontinuitetu i sveobuhvatnosti
- jednake mogućnosti osobnog razvoja i rasta za svaku OsO
- socijalna integracija i pristup u sve segmente života zajednice.
Postoje li u hrvatskoj državi uvjeti za donošenje takve strategije, njenu primjenu i da li je to nužno?
Postoje svi preduvjeti a nužnost potiče epidemijska pojava ratnih ozljeda i popratnih onesposobljenja. Starija životna dob koja je sve više zastupljena u pučanstvu nosi i veći rizik kroničnih progresivnih onesposobljavajućih stanja.
Troškovi skrbi za OsO dodatno nalažu promišljeniju strategiju koja će unapređivati odnose u društvu za provedbu rehabilitacije sa što manje troškova i uz što bolji standard skrbi.
Primjena koncepta RUZ donekle je moguća već danas putem projekata koji se financiraju iz posebnih izvora (međunarodna suradnja, znanost, inicijative kreativnih pojedinaca, humanitarni i karitativni programi). To je prilika za provjeru koristi prema utrošku sredstava, provjeru zadovoljstva korisnika, kao i za analizu objektivnih i koordinaciju djelovanja unutar postojećeg sustava zdravstva, socijalne skrbi, školstva, rada i zapošljavanja.
Okvirni pravci djelovanja
Za dugoročni razvoj RUZ potrebno je definirati stožerne pravce horizontalnog i vertikalnog povezivanja i komunikacije oko kojih se razvija RUZ mreža. Horizontalni pravac odnosi se na lokalnu zajednicu koja u okviru lokalne uprave i samouprave. Vertikalni pravac regulira ustroj povezivanja na nacionalnom planu koji daje potporu za provedbu RUZ na lokalnoj razini, definiranu u strateškom dokumentu nacionalnog značaja.
Doktrina
Uz navedeni ustroj ključno je usavršiti doktrinu rehabilitacije u kojoj RUZ zauzima odgovarajuće mjesto. Holistički pristup, integralna zastupljenost medicinske i psihosocijalne sastavnice, interdisciplinarni timski rad, kontinuitet i praćenje, problemska orijentiranost, evalvacija ishoda, samo su neki od činitelja suvremene rehabilitacijske doktrine koji nisu dovoljno afirmirani u našoj svakodnevnoj praksi tre ćemo ih ubuduće poboljšavati.
Edukacija
RUZ koncept uz to nalaže funkcionalno povezivanje primarne i sekundarne razine skrbi te širenje znanja i vještina od visoko specijaliziranih stručnjaka prema djelatnicima na primarnoj razini skrbi (obiteljski liječnik, patronažna sestra, kućna njega, područna socijalna skrb), i prema članovima obitelji i samim korisnicima rehabilitacije. Stoga cijeli edukacijski sustav traži određene promjene s naglascima na pripremi i stručnjaka i pučanstva za aktivnijji proces usvajanja potrebitih znanja i trajno učenje.
Kako početi provedbu RUZ?
Prvi korak nužno usmjeravamo u definiranju potreba za rehabilitacijom u određenoj lokalnoj zajednici. Uz odlučnost i volju za rješavanje problema glede istaknutih potreba, lokalne zajednice mogu ih početi rješavati unutar postojećeg sustava zdravstva, školstva, socijalne skrbi, rada i zapošljavanja. Ubuduće će imati i više znanja i hrabrosti da se upuste u rješavanje iskazanih potreba kroz poboljšane mehanizme po horizontalnoj kao i po vertikalnoj liniji suradnje.
Referentni centar ta rehabilitaciju u koordinirajućoj ulozi
Zakon o zdravstvu Republike Hrvatske predviđa ulogu vodećih institucija kao savjetodavnih i koordinirajućih činitelja za unapređenje zdravstvene skrbi u suradnji s ministarstvom zdravstva. Kad se izabere ova institucija za stručno područje medicinske rehabilitacije, njena će uloga nužno obuhvatiti aktivnosti na razvoju i pospješenju svih faza u kontinuitetu rehabilitacijske skrbi, uključivši i rehabilitaciju u zajednici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA