Pregled bibliografske jedinice broj: 1240226
Svećenik, Crkva i vjera nasuprot đavlu u Šegedinovu romanu Djeca božja
Svećenik, Crkva i vjera nasuprot đavlu u Šegedinovu romanu Djeca božja // Crkva u svijetu : CUS, 57 (2022), 4; 575-596 doi:10.34075/cs.57.4.6 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1240226 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svećenik, Crkva i vjera nasuprot đavlu u Šegedinovu
romanu Djeca božja
(Priest, the Church and Religion versus the Devil in
Šegedin's Novel Children of God)
Autori
Armanda Šundov, Lucijana
Izvornik
Crkva u svijetu : CUS (0352-4000) 57
(2022), 4;
575-596
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Djeca božja ; Petar Šegedin : lik svećenika ; umrla nekrštena djeca ; slika đavla
(Children of God ; Petar Šegedin ; character of priest ; role of church in novel ; unbaptised children who died ; image of devil)
Sažetak
U analizi Šegedinova romana Djeca božja polazi se od Milanjina zapažanja da je roman sastavljen od dihotomija, a jedna od izraženijih jest ona između profanog i svetog, tj. Božjeg i đavoljeg. Autorica rada u navedenoj dihotomiji uočava različite elemente koji utječu na značenjsku razinu romana. Prvi od njih jest lik svećenika, koji se u radu uspoređuje s inkvizitorom, a kontrastira s metaforom o svećeniku kao o „dobrom pastiru“ onako kako ga se opisuje u Bibliji i važnim dokumentima Kongregacije za kler. U središnjem dijelu rada razmatra se važnost koju za značenje romana imaju teološka pitanja kao što su ona o sudbini životinja i nekrštene djece u kršćanstvu. Šegedinovi stavovi o prvom pitanju uspoređuju se s djelima filozofa Radoslava Tasovca Saidif i Saidifovi učenici, što do sada u kritici nije učinjeno. Pri analizi važnosti sakramentološkog pitanja o sudbini umrle nekrštene djece autorica je konzultirala Dokument o limbu i obrednike sprovoda. U završnom dijelu rada fokus je na glavnom liku dječaku Stakanu koji sebe uspoređuje s đavlom, a figura đavla ide u prilog tezi o prepletanju crkvenih koncepata i usmenih predaja koje u konačnici utječu na iskrivljenu sliku o vjeri u romanu. Uz pomoć dihotomije o Božjem i đavoljem u romanu autor usvaja ateističke stavove koji utječu na njegovu ideju o jezi života, iako Boga i vjeru ne odbacuje u potpunosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus