Pregled bibliografske jedinice broj: 1240176
Umjetnost baroka u nastavi i istraživanju Tihomila Stahuljaka na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu
Umjetnost baroka u nastavi i istraživanju Tihomila Stahuljaka na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu // 140 godina podučavanja povijesti umjetnosti na Sveučilištu u Zagrebu / Botica, Dubravka ; Jurković, Miljenko (ur.).
Zagreb: FF Press, 2022. str. 127-145 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1240176 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Umjetnost baroka u nastavi i istraživanju Tihomila
Stahuljaka na Odsjeku za povijest umjetnosti
Filozofskog fakulteta u Zagrebu
(Baroque art taught and researched by Tihomil
Stahuljak at the
Department of Art History of the Faculty of
Humanities and Social Sciences in Zagreb)
Autori
Botica, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
140 godina podučavanja povijesti umjetnosti na Sveučilištu u Zagrebu
/ Botica, Dubravka ; Jurković, Miljenko - Zagreb : FF Press, 2022, 127-145
ISBN
978-953-175-859-8
Skup
Skup 140 godina podučavanja povijesti umjetnosti na Sveučilištu u Zagrebu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Tihomil Stahuljak, Odsjek za povijest umjetnosti, barok, podučavanje
(Tihomil Stahuljak, Department of Art History, baroque, teaching)
Sažetak
U bogatoj ostavštini Tihomila Stahuljaka (1918.-2007.), koja je u vlasništvu kolekcionara Jure Gašparca, u nekoliko desetaka kartonskih kutija pohranjene su njegove bilješke, skripte, skice za tekstove. U ovom radu razmotreni su do sada nepoznati materijali vezani za njegovo djelovanje na Odsjeku za povijest umjetnosti, na kojemu je radio kao stručni suradnik-predavač, od 1956. do umirovljenja 1983. godine. Stahuljak je pripadao generaciji sveučilišnih nastavnika koja je naglasak stavljala na rad sa studentima i to u neposrednom kontaktu sa spomenicima, što mu je kao bivšem konzervatoru bilo posebno blisko. U nastavi se bavio posebno umjetnošću baroka u kontinentalnoj Hrvatskoj. Pod utjecajem iskustava sa stranih sveučilišta, nastavu je organizirao u manjim „radnim skupinama“, odnosno danas radionicama, na kojima je poticao individualni rad studenata. O njegovom angažmanu sa studentima govore popisi doktoranada s kojima je radio kao i brojna svjedočanstva suvremenika. Poseban interes Stahuljak je pokazivao za povijest Odsjeka za povijest umjetnosti, kojemu je posvetio i jedan od njegovih rijetkih objavljenih tekstova. Vrlo kritički promatra razvoj struke i položaj povijesti umjetnosti u svijetu. Brojne bilješke i prijevodi strane literature govore o njemu kao savjesnom nastavniku, koji nažalost nije u predavanjima uspio sva svoja znanja adekvatno prenijeti, kako svjedoče njegovi bivši studenti. Istraživanje bogate ostavštine tek predstoji, a dijelovi koji izlaze na vidjelo recentnim izložbama pokazuju izuzetnu širinu njegovih sakupljačkih i stručnih interesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti