Pregled bibliografske jedinice broj: 1239765
Endodontsko liječenje maksilarnog postraničnog sjekutića s tri kanala: prikaz slučaja
Endodontsko liječenje maksilarnog postraničnog sjekutića s tri kanala: prikaz slučaja // Acta Stomatologica Croatica / Jukić Krmek, Silvana ; Miletić, Ivana (ur.).
Zagreb: University of Zagreb School of Dental Medicine, Croatian Dental Society Croatian Medical Association, 2022. str. 441-446 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1239765 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Endodontsko liječenje maksilarnog postraničnog
sjekutića s tri kanala: prikaz slučaja
(Endodontic treatment of a maxillary lateral incisor
with three canals: a case report)
Autori
Narančić, Martin ; Veček, Nikolina Nika ; Jukić Krmek, Silvana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica
/ Jukić Krmek, Silvana ; Miletić, Ivana - Zagreb : University of Zagreb School of Dental Medicine, Croatian Dental Society Croatian Medical Association, 2022, 441-446
Skup
VI. kongres s Zavoda za endodonciju i restaurativnu stomatologiju Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu = 6th International Congress of the Department of Endodontics and Restorative Dentistry, School of Dental Medicine, University of Zagreb
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.10.2022. - 22.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Gornji postranični sjekutić ; Endodontsko liječenje ; Morfološke anomalije
(upper lateral incisor ; endodontic treatment ; morphological anomalies)
Sažetak
Uvod: Endodontsko liječenje zubi s morfološkim anomalijima je komplicirano i često zahtijeva individualni pristup svakom slučaju. Gornji lateralni sjekutić je zub koji, nakon umnjaka, pokazuje najviše anomalija, a vrstu anomalije je često teško sa preciznošću odrediti. Prikaz slučaja: Pacijentica u dobi od 23 godine dolazi na Zavod za endodonciju upućena od strane oralnog kirurga za liječenje zuba 22. U anamnezi navodi da je zub trepaniran prije četiri godine i od tada je otvoren. Kliničkim pregledom se uočava otvoreni kavitet s karijesnim masama oko njega. Analiza CBCT snimke ukazuje da se radi o zubu s tri kanala i postojećom periapikalnom lezijiom. Usprkos postignutoj početnoj analgeziji nakon primjene anestezije, pacijentica je tijekom strojne obrade dva od tri kanala upozorila na bol. To je dalo naslutiti da je treći kanal koji nije obuhvaćen postojećim trepanacijskim otvorom vitalan. Odlučeno je da se napune obrađeni kanali, a da se treći, distalni kanal, ne uključi u endodontsko liječenje. Na kontroli nakon četiri mjeseca pacijentica je bila bez simptoma, test vitaliteta je bio pozitivan, a rtg snimka je pokazala cijeljenje periapikalne lezije. Zaključak: Temeljem ovog slučaja može se zaključiti da je svako endodontsko liječenje specifično i dozvoljava varijacije ovisno o stanju tkiva unutar endodontskog sustava. Međutim, iz ovog slučaja se može prepoznati važnost očuvanja vitalnosti zuba kad god je to moguće. Činjenica da je zub relativno malo destruiran karijesom usprkos tome što je otvoren četiri godine se može povezati s obrambenom ulogom vitalne pulpe u dijelu zuba koji nije bio zahvaćen lezijom.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA