Pregled bibliografske jedinice broj: 1239722
Utjecaj pandemije na turistička kretanja u Republici Hrvatskoj: Od disrupcije do oporavka
Utjecaj pandemije na turistička kretanja u Republici Hrvatskoj: Od disrupcije do oporavka // Utjecaj pandemije COVID 19 na hrvatsko gospodarstvo - dvije godine poslije / Obadić, Alka ; Gelo, Tomislav (ur.).
Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022. str. 47-65 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1239722 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pandemije na turistička kretanja u Republici
Hrvatskoj: Od disrupcije do oporavka
(The Influence of Pandemics on Tourist Flow in the
Republic of Croatia: From Disruption to Recovery)
Autori
Kesar, Oliver
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Utjecaj pandemije COVID 19 na hrvatsko gospodarstvo - dvije godine poslije
/ Obadić, Alka ; Gelo, Tomislav - Zagreb : Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2022, 47-65
ISBN
978-953-346-179-3
Skup
Znanstveni skup Utjecaj pandemije COVID 19 na hrvatsko gospodarstvo - dvije godine poslije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Pandemija, turizam, Covid-19 kriza, Hrvatska, oporavak
(Pandemics, tourism, Covid-19 crisis, Croatia, recovery)
Sažetak
Dinamika razvoja turizma u svijetu neprestano je pod utjecajima različitih kriznih situacija. U znanstvenom diskursu o krizama posebno mjesto zauzele su epidemije i pandemije zbog svojih štetnih djelovanja te nepredvidivih smjerova i intenziteta utjecaja kako na gospodarske odnose, tako i na društveni život i zdravlje ljudi. Tijekom 2020. i 2021. godine kriza uvjetovana pandemijom virusa Covid-19 izazvala je niz problema i ograničenja u odvijanju turističkih kretanja, ali i potaknula pružatelje turističkih usluga na nužne prilagodbe i redefiniranje strategije tržišnog nastupa. Dostupni podaci o turističkim kretanjima i procjenama gubitaka na strani ponude nedvojbeno ukazuju da je pandemija virusa Covid-19 uzrokovala ogromne gubitke koje će biti teško nadoknaditi u sljedećih nekoliko godina, što se posebno odnosi na Europu kao turistički najrazvijeniju, ali i krizom najsnažnije pogođenu regiju svijeta. Hrvatska je do prije izbijanja pandemije bila u razdoblju relativno dugog stabilnog rasta i razvoja turizma, no nastupanjem kriznih okolnosti dolazi do disrupcije u odvijanju turističkih tokova i sustav počinje funkcionirati u kriznom načinu rada što je značilo smanjenje kapaciteta i gubitke. Premda su projekcije o tijeku pandemije i njenim utjecajima na turizam bile izrazito loše i demotivirajuće za sve njegove dionike, turistički sustav je još jednom dokazao svoju integrativnu moć, stabilizacijsku ulogu i gospodarsku važnost. U ovom radu Hrvatsku je smještena u kontekst svjetskih i europskih turističkih kretanja tijekom dvije pandemijske godine tijekom kojih su okolnosti za realizaciju putovanja i daljnji razvoj turizma bile izrazito nepovoljne. Ipak, niz kriznih mjera koje su donesene na nacionalnoj razini u smjeru aktivnog upravljanja restrikcijama te relativna otpornost turizma na krizne situacije omogućile su generiranje izdašnih ekonomskih učinaka koji su donekle očuvali stabilnost makroekonomskih pokazatelja. U tom kontekstu, analiziraju se pozitivni i negativni učinci pandemije na turizam u Hrvatskoj, ističu strukturne promjene koje su nastale kao posljedica krize te iznose neka razmišljanja o pretpostavkama za njegov brži oporavak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija