Pregled bibliografske jedinice broj: 1239045
E-savjetovanja o propisima i planskim dokumentima o javnoj arhivskoj službi u Hrvatskoj: analiza komentara
E-savjetovanja o propisima i planskim dokumentima o javnoj arhivskoj službi u Hrvatskoj: analiza komentara // Arhivski vjesnik, 65 (2022), 13-25 doi:10.36506/av.65.1 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1239045 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
E-savjetovanja o propisima i planskim dokumentima
o javnoj arhivskoj službi u Hrvatskoj: analiza
komentara
(E-Counselling with the public on regulations and
planning documents on public archival service in
Croatia: the analysis of comments)
Autori
Bukvić, Nenad
Izvornik
Arhivski vjesnik (0570-9008) 65
(2022);
13-25
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
arhivsko zakonodavstvo ; arhivski propisi ; arhivska služba ; arhivi ; kulturne djelatnosti ; kulturna politika ; javnost ; savjetovanje s javnošću ; e-savjetovanje ; Ministarstvo kulture i medija
(archival legislation ; archival regulations ; archival service ; archives ; cultural services ; cultural policy ; public ; counselling with the public ; e-counselling ; Ministry of Culture and Media)
Sažetak
U članku su prezentirani rezultati istraživanja o strukturi komentara sudionika e-savjetovanja o arhivskim propisima i planskim dokumentima u Hrvatskoj. Podatci su prikupljeni metodom kvantitativne analize sadržaja pojedinačnih izvješća o provedenim savjetovanjima od 2017. do 2020. godine dostupnih na portalu e-Savjetovanja i popratnih dokumenata. Nakon uvoda i opisa metodologije istraživanja, prezentirani su rezultati istraživanja te se o njima raspravlja. U obliku tabličnih i grafičkih prikaza prezentirani su podatci o statusu komentara (prihvaćeno, djelomično prihvaćeno, neprihvaćeno, primljeno na znanje, neodgovoreno) po pojedinom e-savjetovanju, te prema dvjema skupinama sudionika: stručna arhivska zajednica i ostala zainteresirana javnost (prema broju i u postotku). Prihvaćeni i djelomično prihvaćeni komentari analizirani su i sadržajno te pritom razvrstani u dvije osnovne kategorije: tehnički i stručni komentari. S jedne strane, rezultati takve analize mogu se tumačiti kao pokazatelj stupnja kompetentnosti sudionika e- savjetovanja. S druge strane, može ih se smatrati važnim čimbenikom u objašnjavanju ishoda e- savjetovanja, tj. sklonosti zakonodavca da (ne)uvaži zaprimljene prijedloge.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti