Pregled bibliografske jedinice broj: 1239007
Studentski pokret u Splitu 1971. godine: razvitak i slom
Studentski pokret u Splitu 1971. godine: razvitak i slom // Hrvatsko proljeće i hrvatska država. U povodu 50. obljetnice proglašenja studentskoga štrajka na Hrvatskom sveučilištu: programska knjižica / Šimetin Šegvić, Filip (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 67-68 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1239007 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Studentski pokret u Splitu 1971. godine: razvitak i
slom
Autori
Trutanić, Jure
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatsko proljeće i hrvatska država. U povodu 50. obljetnice proglašenja studentskoga štrajka na Hrvatskom sveučilištu: programska knjižica
/ Šimetin Šegvić, Filip - Zagreb : Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 67-68
Skup
Znanstveno-kulturna manifestacija Hrvatsko proljeće i hrvatska država
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.11.2021. - 23.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hrvatsko proljeće ; studenti ; Split ; Ante Štambuk ; Damir Petrić
(Croatian Spring ; students ; Split ; Ante Štambuk ; Damir Petrić)
Sažetak
Izbor Ivana Zvonimira Čička 21. prosinca 1970. za prvoga studenta-prorektora u povijesti zagrebačkoga sveučilišta smatra se inicijalnim događajem iz kojega je izrastao pokret hrvatskih sveučilištaraca kao najradikalniji zagovornik reformnih težnji dijela hrvatske političko- intelektualne elite. Prijepori oko Čičkova izbora uzrokovani osporavanjem poražene strane, slično kao i u Zagrebu, aktivirali su i politizirali onaj dio studentske populacije koji do tada uglavnom nije participirao u studentskim – de facto partijskim – organizacijama. Kada je Plenum Koordinacionog odbora Saveza studenata Splita krajem prosinca 1970. donio i objavio odluke protivne Čičkovu izboru, nastupajući pritom kao glasnogovornik cjelokupne splitske studentske populacije, među splitskim studentima pokrenuta je peticija podrške izabranomu studentu-prorektoru. Tom peticijom koja je s preko 1100 sakupljenih potpisa u siječnju 1971. uručena rektoru Ivanu Supeku, splitska je delegacija formalno kročila na pozornicu mitske ‘71. Splitski studentski pokret konkretnu je formu zadobio nekoliko mjeseci kasnije na studentskim izborima kada je skupina studenata okupljena oko peticije uspjela preuzeti vlast uspostavivši legalno predstavništvo po svojoj volji. Splitsko je studentsko vodstvo surađivalo sa zagrebačkim, stoga se s njime solidariziralo nakon što je u Zagrebu proglašen studentski štrajk. Dva dana kasnije u odnosu na zagrebački, dakle 24. 11. 1971., otpočeo je štrajk i na splitskim visokoškolskim ustanovama sa središtem zbivanja na Pravnome fakultetu. Nakon sloma Hrvatskoga proljeća najistaknutiji predstavnici splitskoga studentskoga vodstva, Ante Štambuk i Damir Petrić, našli su se na udaru pravosudne represije. Osuđeni su na višegodišnje zatvorske kazne, no za razliku od zagrebačkih kolega koji su se politički reaktivirali uvođenjem višestranačja, njih su dvojica bijegom preko granice izmaknuli pozornosti hrvatske javnosti, ali i fokusu nedostatne „proljećarske“ historiografije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest