Pregled bibliografske jedinice broj: 1238773
Uzroci sukobljavanja u Istri tijekom oblikovanja moderne hrvatske nacije u dugom 19. stoljeću
Uzroci sukobljavanja u Istri tijekom oblikovanja moderne hrvatske nacije u dugom 19. stoljeću // Rad Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Razred za društvene znanosti, 54=539 (2019), 125-161 doi:10.21857/ydkx2cjq9 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1238773 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uzroci sukobljavanja u Istri tijekom oblikovanja
moderne hrvatske nacije u dugom 19. stoljeću
(The Causes of Conflikt in Istria During the
Formation of the Modern Croatian Nation in the
Long 19th Century)
Autori
Lazović, Gordan Ivo ; Šetić, Nevio
Izvornik
Rad Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Razred za društvene znanosti (1330-0768) 54=539
(2019);
125-161
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
hrvatska nacionalna integracija u Istri, Hrvati, Slovenci, Talijani, Kraljevina Italija, Austro-Ugarska Monarhija
(Croatian national integration in Istria, Croatians, Slovenians, Italians, the Kingdom of Italy, Austro-Hungarian Monarchy)
Sažetak
Uslijed djelovanja triju nacionalno-integracijskih procesa u istarskih Talijana, Hrvata i Slovenaca Istra je, posebno od sredine 19. do sredine 20. stoljeća, bila prostor nacionalnih sukobljavanja i netolerancije. Premda su postojali u to doba i pokušaji međusobno skladnog i snošljivog života, dramatična zbivanja nastupila su upravo tijekom ustrajne borbe triju naroda u Istri za vlastito pravo na nacionalnu samobitnost, identitet i samoodređenje. Posebno je bilo problematično poricanje suvereniteta naroda na tom prostoru, što je impliciralo sukobe. Uz taj krucijalni unutarnji čimbenik, u induciranju sukoba triju autohtonih naroda u Istri i na Kvarnerskim otocima u 19. stoljeću važnu su ulogu imali i neki vanjski čimbenici tijesno povezani s promjenjivim dinamizmima međunarodne politike. Nacionalno ujedinjenje Italije i ostvarenje moderne talijanske države Kraljevine Italije 1861. ključni je vanjski čimbenik političke stvarnosti i odnosa u tom prostoru. Isto tako, poraz Austrije u ratu s Pruskm (1866.) i promjena težišta njezine politike, pristupanje Italije Trojnom savezu (1882.), poraz talijanske kolonijalne vojske kod Adue (1896.) s novim obratom njezine politike u odnosu na Jadran i habsburške teritorije, ključni su vanjski čimbenici koji su utjecali na politike Kraljevine Italije, Habsburške Monarhije, kao i na razvitak društvenih, političkih i nacionalnih procesa u pokrajini istri. U radu se raspravlja i o značaju vanjskih, strukturalnih čimbenika, kao što je europska ravnoteža snaga, odnosno ključna regionalna ravnoteža između Italije i Austrije, koji su na posredan način određivali sudbinu i Hrvata, i Slovenaca, i Talijana u dugom 19. stoljeću. Raščlambom unutarnjih vanjskih čimbenika istarske povijesne zbilje prikazalo se cjelovitiju sliku uzroka sukobljavanja u istri tijekom druge polovice 19. stoljeća, kao i stanja s kojim se ušlo u Veliki rat 1914. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest