Pregled bibliografske jedinice broj: 1236803
Nacionalizam i hrvatski nacionalni identitet u Vukovaru - teorijski aspekt
Nacionalizam i hrvatski nacionalni identitet u Vukovaru - teorijski aspekt // DEMOGRAFSKI KONTEKST I SOCIOKULTURNE POSLJEDICE HRVATSKOG DOMOVINSKOG RATA / Živić, Dražen ; Žebec, Ivana (ur.).
Zagreb : Vukovar: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2009. str. 179-193 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1236803 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nacionalizam i hrvatski nacionalni identitet u
Vukovaru - teorijski aspekt
(Nationalism and Croatian National Identity in
Vukovar - Theoretical Perspective)
Autori
Cvikić, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
DEMOGRAFSKI KONTEKST I SOCIOKULTURNE POSLJEDICE HRVATSKOG DOMOVINSKOG RATA
/ Živić, Dražen ; Žebec, Ivana - Zagreb : Vukovar : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2009, 179-193
ISBN
978-953-6666-57-7
Skup
10. znanstveno-stručni skup Vukovar '91. - šesnaest godina poslije: Demografski kontekst i sociokulturne posljedice Hrvatskoga domovinskog rata
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 14.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Vukovar, nacionalizam, hrvatski nacionalni identitet, sociološke teorije modernizacije
(Vukovar, nationalism, Croatian national identity, social theory of modernity)
Sažetak
Uključenost jugoslavenskih država u rat koji se vodio na teritoriju Europe krajem 20. stoljeća ključno je utjecala na sociologijsku teoriju, napose na sociološku teoriju modernizacije. Sam proces dezintegracije rezultirao je nastankom novih država - nacija kao što je Hrvatska, te pojavom novog nacionalizma koji je bio njegova temeljna pokretačka snaga. Međutim, novi nacionalizam otkrio je svu ambivalentnost i nejasnost sociološke teorije modernizacije, koja pokušava shvatiti što se nalazi u podlozi nasilnog raspada komunističke Jugoslavije. Ovaj rad predstavlja prijedlog primjene sociološke teorije modernizacije na primjeru grada Vukovara kako bi se argumentirano pružilo objašnjenje neuspjelog pokušaja teorije u lociranju nacionalizma i prikazu zašto i što je bilo pogrešno u modernističkom eksperimentu komunističke Jugoslavije. Novi nacionalizam se promatra kao fluidan i nepredvidiv koncept koji se mijenja iz etničkog u građanski i obratno kroz sociološki teoretski okvir modernizacije. Tradicija, modernizacija i budućnost procesa modernizacije simultano su prikazani kao relevantni za sociologiju, te s stoga priklanja tvrdnji da je sociologija od velike važnosti za razumijevanje suvremenoga društva. Međutim, zasljepljujuća vjera u projekt Prosvjetiteljstva previše je pojednostavila racionalizam što zauzvrat počinje karakterizirati suvremenu društvenu znanost i zbilju. Sveprisutna učestalost nacionalizma i budućnost modernizacije od važnosti su za društvene znanosti, a sociologija je bitna za razumijevanje suvremenog društva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Sandra Cvikić
(autor)