Pregled bibliografske jedinice broj: 1236516
Prijevare i interna revizija - (post)covid era
Prijevare i interna revizija - (post)covid era // 24. savjetovanje Interna revizija i kontrola / Mamić Sačer, Ivana et.al. (ur.).
Zagreb: Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2022. str. 93-110 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1236516 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijevare i interna revizija - (post)covid era
(Frauds and internal auditing - (post)covid era)
Autori
Zenzerović, Robert ; Černe, Ksenija ; Šajrih Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
24. savjetovanje Interna revizija i kontrola
/ Mamić Sačer, Ivana et.al. - Zagreb : Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika, 2022, 93-110
ISBN
978-953-277-139-8
Skup
24. savjetovanje Interna revizija i kontrola
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 28.09.2022. - 01.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Interna revizija, prijevare, izazovi upravljanja rizikom prijevara, informacijske tehnologije
(Internal auditing, frauds, challenges in managing the risk of fraud, information technology)
Sažetak
Pandemija COVID-a značajno je utjecala na ubrzanje promjena u poslovnom okruženju te pojavu neočekivanih izazova. Usporedno sa smanjenjem intenziteta pandemije globalno gospodarstvo suočeno je s daljnjim produbljivanjem nestabilnosti. Svrha je rada pripremiti interne revizore, a posredno i organizacije u kojima djeluju, za upravljanje rizikom prijevara, a osobito za oblikovanje razvojnih scenarija s fokusom na prevenciju i identifikaciju prijevara. U tom je kontekstu oblikovan i cilj rada koji je sadržan u utvrđivanju utjecaja pandemije na prijevare te identificiranju nekoliko ključnih izazova za koje se očekuje da će imati izrazito značajan utjecaj na internu reviziju. U radu su korištene istraživačke metode analize i sinteze, dedukcije i indukcije te deskripcije. Nalazi istraživanja ukazuju da je pandemija značajno povećala ranjivost organizacija na prijevare. Osobito je povećana pojavnost kibernetičkog kriminala, dok su promjene zaposlenika unutar organizacija i rad na daljinu istaknuti kao ključni čimbenici koji utječu na prijevare. Pandemija je također utjecala na narušavanje integriteta upravljačkih struktura što se može smatrati jednim od najvažnijih čimbenika rizika prijevara, budući ton s vrha utječe na stav organizacije naspram prevencije i detekcije prijevara. Nagle promjene uslijed pojave pandemije i globalnih nestabilnosti postavile su pred interne revizore, ali i organizacije u kojima oni djeluju dodatne izazove kojima moraju upravljati. Radi se o izazovu obavljanje interne revizije u IT okruženju, izazovu pronalaska ljudskih resursa, izazovu rada na daljinu i izazovu globalnih društveno ekonomskih nestabilnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli