Pregled bibliografske jedinice broj: 1236460
Crowdfunding u Europskoj uniji u uvjetima pandemije COVID-19
Crowdfunding u Europskoj uniji u uvjetima pandemije COVID-19, 2022., diplomski rad, diplomski, Ekonomski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 1236460 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Crowdfunding u Europskoj uniji u uvjetima pandemije
COVID-19
(Crowdfunding in the European Union under COVID-19
pandemic conditions)
Autori
Žugaj, Gabrijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Ekonomski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
23.09
Godina
2022
Stranica
62
Mentor
Tomljanović, Marko
Neposredni voditelj
Cvečić, Igor
Ključne riječi
mala i srednja poduzeća, financiranje malog gospodarstva, crowdfunding, skupno financiranje, Europska unija, Covid-19 kriza
(small and medium enterprises, small business financing, crowdfunding, group financing, European Union, Covid-19 crisis)
Sažetak
Svrha ovog rada je istražiti i analizirati postoji li utjecaj crowdfundinga kao alternativnog oblika financiranja na poboljšanje poslovanja malih i srednjih poduzeća u uvjetima krize uzrokovane virusom Covid-19. U prvom dijelu rada pobliže je objašnjen pojam malih i srednjih poduzeća, kao i njihova važnost za cjelokupno gospodarstvo Europske unije te su navedeni najčešći izvori financiranja za kojima posežu mali i srednji poduzetnici. Nadalje se u radu skreće pozornost na alternativni oblik financiranja – crowdfunding koji se bolje upoznaje kroz rad definiranjem pojma, navođenjem njegovih mogućih pojavnih oblika, platformi na kojima se odvija cjelokupni proces pribavljanja sredstava, ali i povezivanja poduzetnika s poslovnom idejom i investitora te sam proces i pothvati koje je potrebno poduzeti u slučaju odluke za pokretanjem kampanje u cilju prikupljanja sredstava za realizaciju određene poslovne ideje. Upotreba ovog alternativnog načina stjecanja financijskih sredstava na europskoj razini analizirana je statističkim podacima gdje se dobiva uvid u rast njegove popularnosti, iako slovi kao relativno novi oblik financiranja. Crowdfunding, za razliku od tradicionalnih izvora financiranja, nudi mogućnost stjecanja financija svim poduzetnicima, a jedini uvjet je da autori poslovnih ideja kvalitetno pripreme kampanju i privuku interes što većeg broja investitora. Ovisno o vrsti platforme, pokretač kampanje može preuzeti prikupljena sredstva ukoliko je ostvario prethodno određeni iznos, a ukoliko prethodno definirani iznos nije ostvaren, autor poslovne ideje i dalje ima mogućnost preuzeti prikupljena sredstva, ali uz obvezu plaćanja naknade pružateljima usluga, odnosno voditeljima platforme na kojima se odvijao crowdfunding. Ovakav način stjecanja financijskih sredstava i financiranja inovacija doživio je svoj uzlet upravo za vrijeme trajanja pandemije Covid-19, a istovremenim povećanjem digitalizacije u mnogim poslovnim aktivnostima. Crowdfunding ostvario je mnogim poduzećima ublažavanje negativnih utjecaja pandemije, što se najviše očituje održavanjem poslovnih aktivnosti te očuvanjem radnih mjesta. Europska unija također je svjesna značaja malih i srednjih poduzetnika te crowdfundinga koji uvelike olakšava pristup financijama čak i u nepovoljnim eksternim uvjetima te se stoga provode brojne mjere na europskoj razini s ciljem pružanja potpora malim i srednjim poduzetnicima te uvođenjem regulative za provođenjem crowdfundinga. Na taj način potiče se upotreba crowdfundinga te ujedno i štite interesi autora poslovnih ideja i investitora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
Napomena
Rad je realiziran u sklopu znanstvenog projekta
"PROBLEM-2020 / PROtectionism, Between open
Liberalism and Economic Meltdown in 2020-ies?" (ZIP-
UNIRI-130-3-20)
POVEZANOST RADA
Projekti:
VLASTITA-SREDSTVA-ZIP-UNIRI-2019 - Protekcionzam, između otvorenog liberalizma i ekonomskog sloma 2020-ih? (PROBLEM-2020) (Cvečić, Igor, VLASTITA-SREDSTVA ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Rijeka